باغ پرندگان اصفهان، به خوبی روز اول

بار اول که رفتم باغ پرندگان اصفهان، سال هفتاد و پنج بود؛ یکی دو ماه بعد از افتتاحش توسط هاشمی رفسنجانی که آن موقع سال آخر ریاست جمهوری‌اش را می‌گذراند.

آن موقع مثل هر بنای تازه‌افتتاح‌شده‌ی دیگری مرتب و منظم و تر و تمیز بود و پرنده‌ها سرحال و قبراق مشغول اینور و آنور دویدن بودند.

 باغ پرندگان اصفهان - سال 75

اینبار که بعد از ده دوازده سال داشتیم به بازدید باغ می‌رفتیم، انتظار داشتم خرابه‌ای کثیف و آشفته ببینم با یک مشت پرنده‌ی شَل و پل و مریض و مردنی. یعنی چیزی توی مایه‌ی پرنده‌های پارک ملت و ساعی. (طفلکی‌ها بیشتر به درد موزه‌ی بیماری‌های دام و پرنده می‌خورند تا چیز دیگر)

چقدر ذوق‌زده شدم وقتی پایم را گذاشتم توی محوطه‌ی سقف‌دار باغ (سقف تور سیمی دارد) و دیدم همه‌چیز به همان خوبی و مرتبی روز اول است و پرنده‌ها همه سالم و سرحال‌اند و خلاصه دوازده سال از افتتاح چیزی در این مملکت گذشته و خراب که نشده، هیچ، بهتر هم شده!

بعضی پرنده‌ها در محوطه‌ی باغ آزادانه می‌گردند.

طاووس

بعضی‌ها مشغول شنا در برکه‌ی وسط باغ‌ اند.

قو

بعضی‌ها قفس فلزی دارند. در این مورد کسانی که با موبایل عکس می‌گرفتند می‌توانستند به دوربین‌داران دهان‌کجی کنند چون لنز کوچک موبایل را می‌شود از لای میله‌ها رد کرد و عکس گرفت.

پرنده در فقس

بعضی‌ها هم مثل این طوطی سفید در قفس‌هایی با پنجره‌ی شیشه‌ای بودند. مسوولین باغ اگر همتی می‌کردند و دستی به سر و روی این شیشه‌ها هم می‌کشیدند، دیگر نور علی نور بود.

طوطی سفید

توی توضیحات مربوط به باغ پرندگان در پورتال شهر اصفهان نوشته که این «طوطی آرا» و آن «توکان» که پرندگان زینتی گران‌قیمتی هستند سال ۸۲ خریداری شده‌اند.

طوطی آرا

توکان

مرتبط:

صفحه مربوط به باغ پرندگان در پورتال اصفهان

20 دیدگاه برای «باغ پرندگان اصفهان، به خوبی روز اول»

  1. سلام به همه همکاران قدیمی و دوستداران زیباییهای خدا.
    امیدوارم هر کس از باغ پرندگان اصفهان بازدید میکنه از وجود این همه زیبایی در این مکان لذت ببره .با وجود جدا شدن از این مکان به مدت ۴ سال و از دست دادن زاغی ام (تلف شده)ولی هنوز علاقه ام به باغ پرندگان کم نشده وهر بار که به آنجا میروم یاد خاطرات زندگی در کنار پرنده هاو همکاران قدیمی خوشحالم میکنه.

  2. سلام.خوشحالم که پس از ۳سال دوری از باغ پرندگان هنوز علاقه ام که کم نشده هیچ بیشترم شده.من از مسئولین و کارشناسان وهمکاران قدیمی ام کمال تشکر را دارم که برای نگهداری این سرمایه ملی زحمت میکشند.واقعا کار کردن در کنار زیباییهای پروردگار لذتبخش است.ولی کار کردن با موجودات زنده شغلی سخت و پر مسئولیت است.ای کاش یک عکسی هم از زاغی پرنده دست آموز خودم چاپ میکردید.خیلی دلم براش تنگ شده.(از طرف جمشید)

  3. بنده چند سال پیش که بازدید کردم یعنی سال ۸۲ آن وقتها خیلی بهتر از الان بود ، الان هیج اثری از کبک و بلدرجین و قناری نبود به نظر من خیلی بهتر از اینها می شود از این امکانات و محیط باغ پرندگان استفاده نمود . با تشکر

  4. ما دو سال متوالی،عیدو اصفهان بودیم.اینقد که این شهر جای دیدنی داره اصلا باغ پرتدگان کلا فراموش شد! مرسی،کاملا مختصر و مفید بود.

  5. ۱- من سال نمی‌دونم هفتاد و چند رفتم اونجا و کلا خرابه‌ی مربوطه بود. خوشحالم که درستش کردن باز!
    ۲- تریپ جوونی‌ت خدا بود. مخصوصا شلوارت. من هم دقیقا یکی همین شکل و رنگ داشتم! :ی نوستول خونم زد بالا! ؛)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>