پادگان خاتمی یزد

اگر سوالی درباره پادگان خاتمی یزد دارید، معمولا جوابش را می‌توانید در کامنت‌های این مطلب پیدا کنید. اگر هم پیدا نکردید سوال‌تان را همانجا مطرح کنید و معمولا ظرف یکی دو روز دوستانی که اطلاعات دقیقی دارند جواب‌تان را می‌دهند. برای آسانتر بودن دسترسی سوال‌های رایج را اینجا دسته‌بندی کرده‌ام:

پادگان، آدرس و تلفن، راه‌های تماس و ملاقات

– آدرس پادگان خاتمی یزد چیست؟
+ یزد، کیلومتر ۲۲ جاده خضرآباد، پادگان آیت الله خاتمی.

– تلفن پادگان خاتمی یزد چیست؟ چطور می‌توانیم به سربازمان تلفن بزنیم؟
+ خانواده‌ها نمی‌توانند به سربازشان زنگ بزنند. باید منتظر باشید تا یکی دو روز بعد از شروع دوره آموزشی سربازتان کارت تلفن داخلی بگیرد و به شما زنگ بزند. ارتباط تلفنی مهمترین مشکل پادگان خاتمی است

– از داخل پادگان چطور می‌توانم به خانواده‌ام زنگ بزنم؟ کارت تلفن مخابرات با خودم ببرم؟
+ پادگان خاتمی یک سیستم تلفن داخلی خاص خودش دارد. کارت‌های تلفن مخابرات داخل پادگان به دردتان نمی‌خورد (البته همراه داشتنش ضرری ندارد و در مرخصی شهری خیلی به درد می‌خورد). برای زنگ زدن از تلفن‌های آسایشگاه باید منتظر باشید تا گروهان‌تان مشخص شود و مسوول هماهنگی با مخابرات تعیین شود (اصطلاحا ارشد مخابرات). این ارشد یک پین کد به شما تحویل می‌دهد که با آن می‌توانید از تلفن‌ها استفاده کنید. برای شارژ کردن آن هم به همان ارشد پول می‌دهید.

-آیا می‌توانیم به سربازمان نامه بنویسیم
+ بله. از سربازتان بپرسید کدش چیست؟ کد یک عددی است که شماره گردان و گروهان و ردیف سرباز در گروهان را مشخص میکند. مثلا ۲۱/۰۸۴٫ در نامه های‌تان این کد را هم ذکر کنید تا نامه آسانتر به دست سرباز برسد.

– می‌توانیم به ملاقات سربازمان برویم؟
+ بله. باید به دژبانی پادگان مراجعه کنید و اسم و ترجیحا کد سرباز را اعلام کنید (درباره کد سوال قبلی را ببینید). دژبانی با گروهان مربوطه تماس می‌گیرد و سربازتان برای ملاقات به محوطه دژبانی می‌آید. در همان محوطه می‌توانید با هم دیدار کنید ولی نمی‌توانید فرضا سربازتان را با خودتان به شهر ببرید.

درباره مرخصی ها قسمت مربوطه را ببینید

نحوه اعزام، روز اول خدمت، لوازم ضروری، اقلام ممنوعه

– روز اعزام چه اتفاقی می‌افتد؟
+ در روزی که در برگه سبزتان ذکر شده تشریف می‌برید نظام وظیفه (در تهران میدان سپاه). غیر از برگ سبز و برگ سفید همراهتان باشد. لازم نیست وسیله خاصی با خودتان ببرید. آنجا اعلام می‌کنند که فلان روز و فلان ساعت در ترمینال جنوب حاضر باشید برای اعزام به پادگان خاتمی. کارتان در نظام وظیفه در روز اول خدمت معمولا بیشتر از نیم ساعت طول نمی‌کشد.

– آیا بعد از معرفی به خاتمی برای اندازه کردن لباس و … مرخصی می‌دهند؟
+ نه. قدیم روال کار اینطور بوده که بعد از معرفی به پادگان و دریافت جیره، یکی دو روز به سرباز مرخصی می‌داده‌اند برای اندازه کردن لباس و چاپ اتیکت و از این جور کارها. الان روال پادگان خاتمی این است که لباس‌‌های به‌اندازه به سربازها می‌دهد و اتیکت را هم خودش چاپ می‌کند و دوره آموزشی بدون وقفه/بدون مرخصی از روز اول شروع می‌شود.

– در جیره چه اقلامی به سرباز تحویل می‌دهند؟
+ کوله سربازی، پتو، یونیفرم (لباس، شلوار و کلاه رسمی سپاه)، کاپشن، پوتین، شلوار گرم کن، زیرپوش، شورت، چفیه، کلاه پشمی، صابون، شامپو، دفتر ۱۰۰ برگ، خودکار، قاشق، چنگال، قند، دمپایی، پودر لباسشویی

– فهرست اقلام ممنوعه؟
+ سیگار، فندک و کبریت، تیغ و لوازم اصلاح (حتی موزر)، موبایل، اصولا هر جور وسیله الکترونیکی، مجله های سرگرمی و جدول و سیاسی

– با موبایلم چکار کنم؟
+ موبایل و سایر اقلام ممنوعه را می توانید به دژبانی تحویل بدهید و آخر دوره تحویل بگیرید

– فهرست چیزهایی که بهتر است همراه‌مان باشد؟
+ نخ و سوزن، کش، سنجاق قفلی، کارد میوه خوری، ناخن گیر ساده، پول، ساعت، کیسه فریزر، کتاب، قرص سرماخوردگی (ترجیحا واکسن سرماخوردگی بزنید)، آجیل و تنقلات، شورت و زیرپوش و جوراب نخی

– چیزهایی که ممنوع نیست ولی بهتر است نبریم
+ کلا چیزهایی که در جیره تحویلتان میدهند، کنسرو و خوراکی ها (اگر از غذای پادگان خوشتان نیامد میتوانید از بوفه کنسرو یا ساندویچ بخرید)، ظرف و ظروف

دوره آموزش، مرخصی، اردو، یگان خدمتی

– در پادگان خاتمی سخت می گیرند یا آسان؟
+ نه خیلی سخت و نه آسان. گول اصطلاح «هتل خاتمی» را نخورید و انتظار بخور و بخواب نداشته باشید. از آن طرف انتظار یک دوره طاقت فرسا را هم نداشته باشید. البته سختی و راحتی کمی هم بستگی دارد به فصل اعزام و شخص فرمانده گروهانتان. معمولا کسانی که دوره اسفند یا همزمان با ماه رمضان اعزام میشوند خوش شانس ترند. از آن طرف کسانی که گردان یک می افتند خوش شانس تر از گردانی دویی ها هستند. بیشتر شکایت سربازها از کم خوابی و کلاسهای رژه است. وضع غذا در مجموع بد نیست و بقیه امکانات رفاهی پادگان هم اگر چه با هتل قابل مقایسه نیستند ولی قابل تحمل اند.

– دوره دقیقا چند روز طول میکشد؟
+ برنامه هر دوره با دوره های قبل و بعد خودش فرق میکند. روزهای اول دوره برنامه ای به نام «برنامه سین» اعلام میکنند که همان کم و بیش اجرا می شود. مسوولین پادگان عمدا از اطلاع رسانی دقیق درباره جزئیات دوره خودداری میکنند و بازار شایعات درباره مرخصی میان دوره یا زمان دقیق ترخیص خیلی داغ است و هر چه به سمت آخر دوره برویم داغتر هم میشود. بهتر است به این شایعات توجه نکنید و گرنه اعصابتان واقغا فرسوده خواهد شد.

– مرخصی میان دوره چند روز است؟
+ مرخصی میان دوره چیزی است که نه تاریخش مشخص است و نه اصلا دادنش قطعی است. بعضی دوره ها مرخصی میاندوره نداشته اند یا فقط به متاهلها مرخصی داده اند. اما معمولا در اکثر دوره ها یک مرخصی ۴-۵ روزه در هفته پنجم اعلام میشود.

– من در یزد فامیل دارم. آیا می توانم آخر هفته ها مرخصی شهری بگیرم.
+ خیلی رویش حساب نکنید. بطور کلی پادگان خاتمی خیلی در مرخصی دادن خسیس است. در عوض چند جلد کتاب همراهتان داشته باشید که اگر مجبور شدید جمعه ها را در پادگان بگذرانید حوصله تان سر نرود.

* به زودی تکمیل می‌شود

پذیرش، کفایت، خدمت قبلی، معاف از رزم

* به زودی تکمیل می‌شود


این بیست و چند روز گذشته را جایی بودیم به نام «مرکز آموزش رزم مقدماتی آیت الله خاتمی یزد» یا به اختصار «پادگان خاتمی» یا به قول دیگر «هتل خاتمی». البته وقتی می‌شنوید «پادگان»، خیلی یاد توپ و تانک و زره‌پوش و سیم‌خاردارهای حلقوی و میدان مین و زاغه مهمات و از این جور چیزها نیفتید. بیشتر به یک تکه از بیابان خدا فکر کنید که دورش سیم خاردار کشیده‌اند و چند سوله و ساختمان آجری هم گوشه و کنارش ساخته‌اند.

یاد آن موقع که عکس هوایی پایگاه‌های نظامی کلی محرمانگی داشت و توی هزار سوراخ قایم می‌شد به خیر! این روزها، به یاری گوگل مپ می‌توانید نقشه‌ی جاهایی را ببینید که یک پادگان آموزشی در برابرشان خیلی ناقابل به حساب می‌آید.

پادگان خاتمی در ویکی‌مپیا

مرحوم آیت الله خاتمی که نامش روی پادگان است، پدر سید محمد خاتمی است و چند سال آخر عمرش (بعد از ترور آیت الله صدوقی) امام جمعه‌ی یزد بوده است و ساخت پادگان در زمان او و به پیشنهاد یا تایید یا حمایت او آغاز شده است. مسوولین پادگان هم خیلی تاکید دارند که بچه‌ها به اشتباه نگویند شهید خاتمی.

پادگان در دامنه‌ی شمالی شیرکوه واقع شده است و به طرف جنوب و جنوب غربی که نگاه می‌کنی، منظره‌ی خیلی خیلی چشم‌نوازی از شیرکوه و کوه‌های همسایه‌اش می‌بینی که هر کدام‌شان زیر آفتاب به رنگی در آمده‌اند. توی این یک ماه، تقریبا هر روز صبح بعد از طلوع آفتاب، هر چقدر که وقت داشتیم به این منظره خیره می‌شدیم و تا روز آخر هم نه خسته شدیم و نه برایمان تکراری شد.

غیر از منظره شیرکوه و همسایگانش، گاهی هم چشم‌مان را به دیدن پرندگان و درندگان آن دور و بر سرگرم می‌کردیم. عقاب پیدا می‌شد و شغال و روباه (دیدن این دو تا خاص کسانی بود که پست نگهبانی شب به‌شان می‌خورد) و یکجور پرنده‌ی شاخدار که هنوز نفهمیده‌ام اسمش چیست. چیزی تصور کنید تقریبا دو برابر گنجشک به رنگ خاکی که پرهای بالای سرش شاخ شده باشد.

1,405 دیدگاه برای «پادگان خاتمی یزد»

     1. ایشالا. والا لیسانس مهندسی برق دارم.ولی پارتی درست و حسابی ندارم.فعلا برا یه کار شخصی و پیمانکاری که حقوق خوبی هم نداره منتظرم خدمت تموم شه.

 1. سلام دوستان
  بمنم زنگ زدن گفتن خودت پاشو بیا بعدااااا ماپول بلیطو بت میدیم.آقا آسیا سفر تهران جنوب ساعت ۹ صندلی ۱۳ ما هستیم هرکی پایه بود ی ندا بده.راستی چند ساعته تا یزد؟ :/ نریم بریم ب… ۰۹۰۱۱۲۲۳۲۶۲ محمدرضا

 2. تو اردوی دوره ۱۸۵ شب اخر که ۲۲ بهمن هم بود من به معنی واقعی کلمه ارزش صدقه دادن رو درک کردم . از چادر خارج شدیم برای دستشویی و موقع برگشت ۵ دقیقه بعدش چادر سقوط کرد و واقعا لطف خدا مارو سالم نگه داشت و فرمانده بی همه چیز موقع بازدید بجای احوال پرسیدن میگفت چادر طوریش بشه باید خسارت بدید !! گذشت اما به سختی …..

   1. میشه گفت عالی… ما که گروه ۸ نفرمون که رو یه میز می نشستیم همیشه از غذای قابلممون میموند.
    ناهاراش خوبه…ولی شاماش رو من دوس نداشتم…صبحونه هم خوب بود…

  1. با سلام منم از لرستان مییام شاید زودتر برسم میخواستم از مسئول سایت آقای گنجه بپرسم میتونم برم پادگان ؟ راستی میشه سوم نرفت دیر تر رفت ؟

   1. سلام. زودتر رو فک نکنم چون تا روز اعزام اکثرا مرخصی هستن و فقط سربازهای قرارگاه توی پادگان هستن. میان دوره ی قبل که برگشتیم این شکلی بود
    اما احتمالا با یکی دو روز مشکلی پیش نیاد
    چون دوره ی قبل حدود ۱۵ نفر یک هفته با تاخیر اومدن

   2. با یکروز تأخیر مشکلی نیست
    ولی دیرتر بشه و از اختتامیه بگذره سخت ممکنه پذیرش کنن و در بعضی موارد هم پذیرش منوط به استعلام از تهران می باشد
    در ضمن اون فراگیرانی که دوستمون گفتن یه هفته دیرتر اومدن باید عرض کنم اونها پذیرش یه پادگان دیگه ای بودن ولی بعلتهای مختلف از اون پادگان معرفیشون کردن پادگان خاتمی و مثلاً از کرمانشاه طبق هماهنگی های انجام شده با یه هفته تأخیر اومدن پادگان خاتمی

 3. دوره ی ۱۸۵ بالاخره با همه ی خوشی ها و تلخی هاش گذشت.
  فک کنم طلایی ترین دوره، دوره ی ۱۸۵ بود با ۸ روز میان دوره و کلا یک گردان (دو گروهان) خیلی خلوت و ساکت بود
  اون پرنده های شاخ دار اسمشون سار هستش که خیلیم پررو هستن! کسانی که قراره برج ۱۲ اعزام شن، لباس گرم، داروی فراوان و پول نقد به مقدار نیاز حتما ببرن. دوره ی آموزشی دوره ی جنگ روانی هستش. چیزی که بیداد میکنه شایعات فراوان هستش. تا چیزی رو از فرماندتون نشنیدین باور نکنید چون شایعست. و در آخر اینکه کل دروه یک طرف ۴ یا ۵ روز اردوی آخر طرف دیگه. خیلی سخته اردوش. واسه ما که جهنم بود هم آب و هواش هم برنامه هاش
  شب آخر قبض روح شدیم. واقعا سخت گذشت شب آخر. خدا رو شکر که تلفات نداشتیم

     1. واقعا…یادته ؟که قرق شبانه رو هم تعطیل کردن به خاطر طوفانی که ادامه هم داشت…واقعا وحشتناک بود:(

 4. سلام دوستان
  من تاریخ اعزامم ۳ اسفند هستش و از تهران میرم پادگان خاتمی یزد.
  شنبه شب ساعت ۹ از ترمینال آرژانتین با اتوبوس vip میخوام برم.بهم گفتن با این اتوبوسها ۹ ساعت تا یزد راه هست.
  در ضمن قیمت بلیط ۴۱ هزار تومانه.شمارمو میزارم اگه کسی با اتوبوس خواست بیاد خوشحال میشم باهم باشیم.
  ۰۹۱۲۴۲۳۸۷۸۰

  1. البته بهتره بگی تازه دوره خوشش تموم شد. از این به بعد تا آخر خدمتت علافیه و دیدن هم سن هات که با سرعت جت ازت سبقت میگیرن. اما تو تو بندی… ایشالا یه کسری تپل از آسمون برات بیاد که حالشو ببری.

 5. سلام به دوستان…. بچه های اسفند حتما لباس ببرید مخصوصا بچه های خاتم چون تا هفته اول خیلی چیزا رو ناقص میدن بچه های خاتم شما جیره هاتون خیلی کمه اگه لباسو کامل بدن خیلی شانس اوردید …پول صد تومن نقد ببرید …دارو حتما حتما ببرید مخصوصا سرما خوردگی برای گرفتگی عضلات و درد پا حتما پماد پیروکسیکام یا پمادای دیگه ببرید کلا دارو زیاد ببرید … ابلیمو خوب حتما ببرید خیلی ضروریه با عسل…. هفته های اول خیلی سخت میگذره ولی بعد بهتر میشه ولی اردو خیلی سخته تو اردو داغون میشین راستی ضد افتاب حتما ببرید ظهر افتاب بدی داره … کلا بد نیست پادگان خاتمی اگه اب وهوا اذیتتون نکنه میشه تحمل کرد… چیزه دیگه ایی یادم اومد میزارم …

 6. دوستایی که دارن برا اسفند ماه میرن خاتمی حواسشون باشه، اونجا سه تا فرمانده دسته به اسم […]، […] و از همه حرومزاده تر […] هست. این سه تا می گردن از بچه های فراگیر خلاف پیدا کنن، مثه موبایل و سیگار، بعد از فراگیرا پول میگیرن که خلافشون رو جایی لو ندن. برا دادن مرخصی و … هم پول میگیرن کار راه میندازن. حواستون به این سه تا عوضی باشه.

 7. سلام بچه ها شرایط هممون یکی هستش به نظرم هماهنگ کنیم که همگی با هم بریم البته اگر مایل هستید, هم قطار هست هم اتوبوس فقط قطار حتی اگه با سرویس ساعت ۹ حرکت کنیم ساعت ۴ تقریبا ۳:۳۰ میرسیم .
  دوستان اگه مایلید هماهنگ باشیم به بنده هم ایمیل بزنید
  [email protected]

 8. ****یه سوال مهم دوستان*****
  سلام
  خواهش میکنمم دوستانی که اطلاع دقیق از قوانین جدید دارن راهنمایی کنن
  بنده سال ۹۰ با مدرک فوق دیپلم از شهر اهواز ۸ماه خدمت کردم
  ۲ ماهش خاتمی یزد آموزشی بود باقیشم یگان خدمتی توی شهر خودم.
  بعد لیسانس قبول شدم و تسویه حساب گرفتم.
  الان درسم تمام شده و میگم مجدد باید دفترچه پست کنم.
  ==>سوالم اینه که اگر مجدد دفترچه پست کنم بدون گرفتن پذیرش سپاه میوفتم ؟؟؟؟
  و آیا همون یگان خدمتی قبلی هستم ؟؟؟؟؟

 9. سلام
  دوره ۱۸۵ ما هم تموم شد.
  دوران خیلی خوبی بود، بد نگذشت بجز شب آخر اردو وای چه عذابی بود.
  ولی همون میشه یکی از بهترین خاطره هام. و کلا همه چی خوب بود.
  ۱۱/۰۲۸ خاتم.

  اگه سوالی دارید بپرسید

  1. سلام
   من اسفند اعزامم
   اموزشیم یزده
   میشه راهنماییم کنی که چی چیا با خودم ببرم؟
   از ترمینال راحت تاکسی گیرم میاد برم پادگان؟
   اگه با چن تا از دوستام بخایم یه جا باشیم
   امکانش هست؟

 10. ****یه سوال مهم دوستان*****
  سلام
  خواهش میکنمم دوستانی که اطلاع دقیق از قوانین جدید دارن راهنمایی کنن
  بنده سال ۹۰ با مدرک فوق دیپلم از شهر اهواز ۸ماه خدمت کردم
  ۲ ماهش خاتمی یزد آموزشی بود باقیشم یگان خدمتی توی شهر خودم.
  بعد لیسانس قبول شدم و تسویه حساب گرفتم.
  الان درسم تمام شده و میگم مجدد باید دفترچه پست کنم.
  ==>سوالم اینه که اگر مجدد دفترچه پست کنم بدون گرفتن پذیرش سپاه میوفتم ؟؟؟؟
  و آیا همون یگان خدمتی قبلی هستم ؟

 11. سلام منم از قرارگاه پذیرش گرفتم . تماسی باهام نگرفتن برگه آبی رو گرفتم نوشته بود ۲ اسفند شهر خودمون برم واسه معرفی اما هیچ کدی نخورده !! فقط ارگان بخدمت گیرنده رو سپاه زده !

  1. سلام میتونی از تهران بلیط قطار بگیری از اتوبوسم بهتره
   درضمن ایستگاه مترو راه آهن هم قابل استفاده است که دسترسی به راه آهن دیگه خیلی آسونه
   اینترنتی خرید کن

 12. ****یه سوال مهم دوستان*****
  سلام
  خواهش میکنم دوستانی که اطلاع دقیق از قوانین جدید دارن راهنمایی کنن
  بنده سال ۹۰ با مدرک فوق دیپلم از شهر اهواز ۸ماه خدمت کردم
  ۲ ماهش خاتمی یزد آموزشی بود باقیشم یگان خدمتی توی شهر خودم.
  بعد لیسانس قبول شدم و تسویه حساب گرفتم.
  الان درسم تمام شده و میگم مجدد باید دفترچه پست کنم.
  ==>سوالم اینه که اگر مجدد دفترچه پست کنم بدون گرفتن پذیرش سپاه میوفتم ؟؟؟؟
  و آیا همون یگان خدمتی قبلی هستم ؟

 13. سلام. من دیروز رفتم پلیس +۱۰ گفتن سیستم اشکال داره و فعلا غیرفعاله، از ۲۶ ام برگه سبز رو میتونی بیای بگیری ولی بر و از پست برگه سفید رو بگیر رفتم گرفتم نوشته اعزام ۲ اسفند از تبریز، ساعت حضور رو نوشته ۷ صبح. یعنی ساعت ۷ صبح باید تو اون آدرسی که نوشته باشم؟کسی هم باهام تماس نگرفته فقط اسش اومده. تو اس گفته بود که تماس میگیرن ولی متاسفانه تماس نگرفتن. یعنی مشکلی هس؟ من الان باید چیکارکنم؟

 14. سلام ، من اعزام اسفند ۹۳ هستم از تبریز ، امروز برگه سفیدم اومد اعزامم نوشته ۰۲/۱۲/۹۳ ، از خاتمم اس اومده ک قطعی شده ولی هنوز تماس نگرفتن باهام ، اگه کسی هست ک باهاش تماس گرفتن شماره اونجارو بزارن ،
  بعد اینکه واسه من ننوشته ک کجا میفته آموزشیم ، از نظام وظیفه پرسیدم گفتن کد ۳۸۸ ، این کد برا یزده ؟

  1. شماره خاتم قرب مرکز(تهران)هرسوالی داشته باشین جواب میدن۰۲۱۸۸۰۸۵۷۰۰
   یه شماره دیگه هست که بهتون میگه بعدآموزش کدوم پروژه کجا افتادین(بهش اسرارکنین میگه)۰۲۱۶۱۰۷۵۱۰۶
   من ازارومیه ام(تکاب)زنگ زدن گفتن خودت بیایزد ولی توبرگه اعزام نوشته ارومیه
   ته وتوی قضیه رو درآوردم اینطوریه:اونایی که بسیج تک میلی(کارت سبز)دارن روازمراکزهر استان میبرن کرج بقیه روهم قاطی اونامیبرن اونجا ول میکنن یکی دوروزطول میکشه اونایی که بسیج تکمیلی ندارن روببرن یزد واسه همین زنگ زدن گفتن خودتون برین یزد
   دقت کرده باشین پشت گوشی اول پرسیدن بسیج تکمیلی دارین یا نه
   من مجبورم برم ازتهران برم واینکه تهران ترمینال آزادی ساعت ۷.۳۰عصربه یزدماشین داره که صبح تقریبا۵میرسه اونجا نزدیک همون زمانی که گفتن اونجا باشین/بازسوالی داشتین بپرسین

  2. سلام.منم اعزامی خاتمی یزدم.برا من از قرارگاه زنگ زدن گفتن که خودت برو اونجا.شماره ای که زنگ زدن ۰۲۱۸۸۰۸۵۸۰۱ بود.از شیراز کسی نبود؟؟

  1. داداشم رسیدی یزد بپرس جاده خضرآباد کجاست میری اونجا(اول جاده خضرآباد)نفری ۲تومن میگیرن تا پادگان ۲۲ کیلومتره
   جاده خضرآبادتقریبا جنوب غربی یزده

  2. دوستان اصلا استرس نداشته باشید دیرتر هم رسیدید مشکلی نیست در ترمینال و راه آهن به وفور تاکسی هایی هست که میبرنتون پادگان حالا دوستان توجه داشته باشید بهترین مسئولیتها در پادگان به ترتیب بهترین:۱.دفتردار۲.ارشد گروهان۳.ارشد کلاس۴.ارشدین آسایشگاه۵.ارشد نظافت بیرون بقیه سمت ها سرکاری و بیخود می باشد البته منشی بودن هم بدک نیس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>