نوشته های بی خواننده

پادگان خاتمی یزد

۳,۶۶۹ دیدگاه

اگر سوالی درباره پادگان خاتمی یزد دارید، معمولا جوابش را می‌توانید در کامنت‌های این مطلب پیدا کنید. اگر هم پیدا نکردید سوال‌تان را همانجا مطرح کنید و معمولا ظرف یکی دو روز دوستانی که اطلاعات دقیقی دارند جواب‌تان را می‌دهند. برای آسانتر بودن دسترسی سوال‌های رایج را اینجا دسته‌بندی کرده‌ام:

پادگان، آدرس و تلفن، راه‌های تماس و ملاقات

– آدرس پادگان خاتمی یزد چیست؟
+ یزد، کیلومتر 22 جاده خضرآباد، پادگان آیت الله خاتمی.

– تلفن پادگان خاتمی یزد چیست؟ چطور می‌توانیم به سربازمان تلفن بزنیم؟
+ خانواده‌ها نمی‌توانند به سربازشان زنگ بزنند. باید منتظر باشید تا یکی دو روز بعد از شروع دوره آموزشی سربازتان کارت تلفن داخلی بگیرد و به شما زنگ بزند. ارتباط تلفنی مهمترین مشکل پادگان خاتمی است

– از داخل پادگان چطور می‌توانم به خانواده‌ام زنگ بزنم؟ کارت تلفن مخابرات با خودم ببرم؟
+ پادگان خاتمی یک سیستم تلفن داخلی خاص خودش دارد. کارت‌های تلفن مخابرات داخل پادگان به دردتان نمی‌خورد (البته همراه داشتنش ضرری ندارد و در مرخصی شهری خیلی به درد می‌خورد). برای زنگ زدن از تلفن‌های آسایشگاه باید منتظر باشید تا گروهان‌تان مشخص شود و مسوول هماهنگی با مخابرات تعیین شود (اصطلاحا ارشد مخابرات). این ارشد یک پین کد به شما تحویل می‌دهد که با آن می‌توانید از تلفن‌ها استفاده کنید. برای شارژ کردن آن هم به همان ارشد پول می‌دهید.

-آیا می‌توانیم به سربازمان نامه بنویسیم
+ بله. از سربازتان بپرسید کدش چیست؟ کد یک عددی است که شماره گردان و گروهان و ردیف سرباز در گروهان را مشخص میکند. مثلا 21/084. در نامه های‌تان این کد را هم ذکر کنید تا نامه آسانتر به دست سرباز برسد.

– می‌توانیم به ملاقات سربازمان برویم؟
+ بله. باید به دژبانی پادگان مراجعه کنید و اسم و ترجیحا کد سرباز را اعلام کنید (درباره کد سوال قبلی را ببینید). دژبانی با گروهان مربوطه تماس می‌گیرد و سربازتان برای ملاقات به محوطه دژبانی می‌آید. در همان محوطه می‌توانید با هم دیدار کنید ولی نمی‌توانید فرضا سربازتان را با خودتان به شهر ببرید.

درباره مرخصی ها قسمت مربوطه را ببینید

نحوه اعزام، روز اول خدمت، لوازم ضروری، اقلام ممنوعه

– روز اعزام چه اتفاقی می‌افتد؟
+ در روزی که در برگه سبزتان ذکر شده تشریف می‌برید نظام وظیفه (در تهران میدان سپاه). غیر از برگ سبز و برگ سفید همراهتان باشد. لازم نیست وسیله خاصی با خودتان ببرید. آنجا اعلام می‌کنند که فلان روز و فلان ساعت در ترمینال جنوب حاضر باشید برای اعزام به پادگان خاتمی. کارتان در نظام وظیفه در روز اول خدمت معمولا بیشتر از نیم ساعت طول نمی‌کشد.

– آیا بعد از معرفی به خاتمی برای اندازه کردن لباس و … مرخصی می‌دهند؟
+ نه. قدیم روال کار اینطور بوده که بعد از معرفی به پادگان و دریافت جیره، یکی دو روز به سرباز مرخصی می‌داده‌اند برای اندازه کردن لباس و چاپ اتیکت و از این جور کارها. الان روال پادگان خاتمی این است که لباس‌‌های به‌اندازه به سربازها می‌دهد و اتیکت را هم خودش چاپ می‌کند و دوره آموزشی بدون وقفه/بدون مرخصی از روز اول شروع می‌شود.

– در جیره چه اقلامی به سرباز تحویل می‌دهند؟
+ کوله سربازی، پتو، یونیفرم (لباس، شلوار و کلاه رسمی سپاه)، کاپشن، پوتین، شلوار گرم کن، زیرپوش، شورت، چفیه، کلاه پشمی، صابون، شامپو، دفتر 100 برگ، خودکار، قاشق، چنگال، قند، دمپایی، پودر لباسشویی

– فهرست اقلام ممنوعه؟
+ سیگار، فندک و کبریت، تیغ و لوازم اصلاح (حتی موزر)، موبایل، اصولا هر جور وسیله الکترونیکی، مجله های سرگرمی و جدول و سیاسی

– با موبایلم چکار کنم؟
+ موبایل و سایر اقلام ممنوعه را می توانید به دژبانی تحویل بدهید و آخر دوره تحویل بگیرید

– فهرست چیزهایی که بهتر است همراه‌مان باشد؟
+ نخ و سوزن، کش، سنجاق قفلی، کارد میوه خوری، ناخن گیر ساده، پول، ساعت، کیسه فریزر، کتاب، قرص سرماخوردگی (ترجیحا واکسن سرماخوردگی بزنید)، آجیل و تنقلات، شورت و زیرپوش و جوراب نخی

– چیزهایی که ممنوع نیست ولی بهتر است نبریم
+ کلا چیزهایی که در جیره تحویلتان میدهند، کنسرو و خوراکی ها (اگر از غذای پادگان خوشتان نیامد میتوانید از بوفه کنسرو یا ساندویچ بخرید)، ظرف و ظروف

دوره آموزش، مرخصی، اردو، یگان خدمتی

– در پادگان خاتمی سخت می گیرند یا آسان؟
+ نه خیلی سخت و نه آسان. گول اصطلاح «هتل خاتمی» را نخورید و انتظار بخور و بخواب نداشته باشید. از آن طرف انتظار یک دوره طاقت فرسا را هم نداشته باشید. البته سختی و راحتی کمی هم بستگی دارد به فصل اعزام و شخص فرمانده گروهانتان. معمولا کسانی که دوره اسفند یا همزمان با ماه رمضان اعزام میشوند خوش شانس ترند. از آن طرف کسانی که گردان یک می افتند خوش شانس تر از گردانی دویی ها هستند. بیشتر شکایت سربازها از کم خوابی و کلاسهای رژه است. وضع غذا در مجموع بد نیست و بقیه امکانات رفاهی پادگان هم اگر چه با هتل قابل مقایسه نیستند ولی قابل تحمل اند.

– دوره دقیقا چند روز طول میکشد؟
+ برنامه هر دوره با دوره های قبل و بعد خودش فرق میکند. روزهای اول دوره برنامه ای به نام «برنامه سین» اعلام میکنند که همان کم و بیش اجرا می شود. مسوولین پادگان عمدا از اطلاع رسانی دقیق درباره جزئیات دوره خودداری میکنند و بازار شایعات درباره مرخصی میان دوره یا زمان دقیق ترخیص خیلی داغ است و هر چه به سمت آخر دوره برویم داغتر هم میشود. بهتر است به این شایعات توجه نکنید و گرنه اعصابتان واقغا فرسوده خواهد شد.

– مرخصی میان دوره چند روز است؟
+ مرخصی میان دوره چیزی است که نه تاریخش مشخص است و نه اصلا دادنش قطعی است. بعضی دوره ها مرخصی میاندوره نداشته اند یا فقط به متاهلها مرخصی داده اند. اما معمولا در اکثر دوره ها یک مرخصی 4-5 روزه در هفته پنجم اعلام میشود.

– من در یزد فامیل دارم. آیا می توانم آخر هفته ها مرخصی شهری بگیرم.
+ خیلی رویش حساب نکنید. بطور کلی پادگان خاتمی خیلی در مرخصی دادن خسیس است. در عوض چند جلد کتاب همراهتان داشته باشید که اگر مجبور شدید جمعه ها را در پادگان بگذرانید حوصله تان سر نرود.

* به زودی تکمیل می‌شود

پذیرش، کفایت، خدمت قبلی، معاف از رزم

* به زودی تکمیل می‌شود


این بیست و چند روز گذشته را جایی بودیم به نام «مرکز آموزش رزم مقدماتی آیت الله خاتمی یزد» یا به اختصار «پادگان خاتمی» یا به قول دیگر «هتل خاتمی». البته وقتی می‌شنوید «پادگان»، خیلی یاد توپ و تانک و زره‌پوش و سیم‌خاردارهای حلقوی و میدان مین و زاغه مهمات و از این جور چیزها نیفتید. بیشتر به یک تکه از بیابان خدا فکر کنید که دورش سیم خاردار کشیده‌اند و چند سوله و ساختمان آجری هم گوشه و کنارش ساخته‌اند.

یاد آن موقع که عکس هوایی پایگاه‌های نظامی کلی محرمانگی داشت و توی هزار سوراخ قایم می‌شد به خیر! این روزها، به یاری گوگل مپ می‌توانید نقشه‌ی جاهایی را ببینید که یک پادگان آموزشی در برابرشان خیلی ناقابل به حساب می‌آید.

پادگان خاتمی در ویکی‌مپیا

مرحوم آیت الله خاتمی که نامش روی پادگان است، پدر سید محمد خاتمی است و چند سال آخر عمرش (بعد از ترور آیت الله صدوقی) امام جمعه‌ی یزد بوده است و ساخت پادگان در زمان او و به پیشنهاد یا تایید یا حمایت او آغاز شده است. مسوولین پادگان هم خیلی تاکید دارند که بچه‌ها به اشتباه نگویند شهید خاتمی.

پادگان در دامنه‌ی شمالی شیرکوه واقع شده است و به طرف جنوب و جنوب غربی که نگاه می‌کنی، منظره‌ی خیلی خیلی چشم‌نوازی از شیرکوه و کوه‌های همسایه‌اش می‌بینی که هر کدام‌شان زیر آفتاب به رنگی در آمده‌اند. توی این یک ماه، تقریبا هر روز صبح بعد از طلوع آفتاب، هر چقدر که وقت داشتیم به این منظره خیره می‌شدیم و تا روز آخر هم نه خسته شدیم و نه برایمان تکراری شد.

غیر از منظره شیرکوه و همسایگانش، گاهی هم چشم‌مان را به دیدن پرندگان و درندگان آن دور و بر سرگرم می‌کردیم. عقاب پیدا می‌شد و شغال و روباه (دیدن این دو تا خاص کسانی بود که پست نگهبانی شب به‌شان می‌خورد) و یکجور پرنده‌ی شاخدار که هنوز نفهمیده‌ام اسمش چیست. چیزی تصور کنید تقریبا دو برابر گنجشک به رنگ خاکی که پرهای بالای سرش شاخ شده باشد.

توصیه:
در صفحه «از سربازی » مطالب و توضیحات بیشتری پیدا میشود. بد نیست سری هم به آنجا بزنید.


نوشته علی گنجه ای

۳ آذر ماه ۱۳۸۷ ساعت ۶:۳۸ ب.ظ

۳,۶۶۹ دیدگاه درباره «پادگان خاتمی یزد»

با آر.اس.اس مشترک نظرات شوید پیوند Trackback

 1. فرهاد

  ۱۰ بهمن ۹۳ ساعت ۵:۴۷ ق.ظ

  ببخشید دوستان کسی میدونه تو پادگان خاتمی میشه معاف از رزم گرفت؟؟ منظورم اینکه تو خود پادگان اقدام کرد. چه فرایندی باید طی بشه؟ ممنون میشم جواب بدین

 2. امير

  ۸ بهمن ۹۳ ساعت ۱:۰۶ ب.ظ

  سلام ما پارسال یک اسفند اعزام شدیم یادش بخیر از ترمینال تا خود پادگان کلی خندیدیم کلاسا خیلی فشرده بود چهارشنبه سوری رفتیم برا میان دوره تا ۱۶ فروردین بعد دو هفته هم اردو و تمام

  • نوین محرابی

   ۸ بهمن ۹۳ ساعت ۲:۳۶ ب.ظ

   داداش میریم اونجا بهینه ترین شماره ممکن برای زدن مو چنده ؟ تا چند گیر نمیدن ؟

 3. محسن اهوازی

  ۷ بهمن ۹۳ ساعت ۶:۳۴ ب.ظ

  شوازی..یادش بخیر….

  آقای____ گله…گلو باید بوکونیش(boo ;onish)…خخخ یادش بخیر….عجب تیکه هایی مینداخت به سربازا

 4. محسن اهوازی

  ۷ بهمن ۹۳ ساعت ۶:۳۲ ب.ظ

  سلام بچه های عزیز.اعزامیای اسفندی یادش بخیر ماهم پارسال اسفند ماه بودیم…قدر روزای خوبتونو خواهید دونست با رژه های روز جمعه و ضد حالای دوره ی طلایی بودن….فقط ۱۵ روزو حسابی تو عید حال میکنید مثل ما

 5. موسی

  ۷ بهمن ۹۳ ساعت ۳:۰۴ ب.ظ

  سلام-از مشهد واسه اول اسفند کسی هست ؟ بهم از خاتم پیامک زدن احتمال زیاد خاتمی یزدم.اگه از مشهد کسی هست خوشحال میشم هماهنگ شیم.
  moosa.esmaeeli@gmail.com

 6. mahsoon

  ۶ بهمن ۹۳ ساعت ۸:۳۲ ب.ظ

  سلام برای منم ۵ بهمن ۹۳ پیامک اومده

 7. نوین محرابی

  ۵ بهمن ۹۳ ساعت ۵:۴۰ ب.ظ

  خوب امروز مورخ ۵ بهمن ۹۳ پیامک تایید خاتم هم رسید به دستم. خاتمی اعزام از تهران نبود ؟؟ ataghipour90@gmail.com

 8. سیاوش

  ۲۹ دی ۹۳ ساعت ۸:۰۸ ب.ظ

  من دوره ۱۷۶ بودم اعزامی ۱/۲/۹۲ چند روز تا تصویه بیشتر نمونده گردان ۱۴ کد ۱۰۲

 9. mahsoon

  ۲۹ دی ۹۳ ساعت ۶:۴۳ ب.ظ

  سلام برادرای عزیز
  کسی برای پذیرش اقدام کرده که گفته باشن اموزشی باید برین پادگان خاتمی یزد؟
  اعزام ۱ اسفند ۹۳

  • نوین محرابی

   ۲۹ دی ۹۳ ساعت ۸:۴۲ ب.ظ

   منم اعزام اسفندم یه ایمیلی بزن هماهنگ شیم
   ataghipour90@gmail.com

  • مصطفی

   ۳۰ دی ۹۳ ساعت ۳:۲۷ ب.ظ

   سلام بر سربازان شیرکوه یزد ی ی ی ی ی یا (هتل خاتمی)
   میان دوره -دوره ۱۸۵ هم داره تمام میشه وما خودمون رابرای رفتن به اردو میدان تیر اماده می کنیم
   تمام پرسنل هتل خاتمی از مربی هاش گرفته تا فرمانده دسته ها وفرمانده ها(زارع) خوبه هست اونایی که ۱ اسفند ماه میرن
   بهتون میگن دوره طلایی ها …………..

  • مصطفی

   ۱ بهمن ۹۳ ساعت ۱:۰۱ ب.ظ

   سلام اکه پذیرش شده باشی ۲۵ روز مونده بهت می کن هرکی امریه خاتم باید بره هتل خاتمی

   • mahsoon

    ۲ بهمن ۹۳ ساعت ۹:۳۹ ق.ظ

    کی بهمون میگه باید بریم هتل خاتمی؟
    خوده قرارگاه یا نظام وظیفه؟

 10. علی

  ۲۹ دی ۹۳ ساعت ۵:۵۰ ب.ظ

  دوستان عزیز سلام
  من یک اسفند ۹۳ اعزامم مدارک بردم برای پذیرش ۴۲ قدر گفتند اگه پذیرش بشی میوفتی خاتمی یزد..حالا از کجا باید بفهمم پذیرش شدم یا نه؟////؟؟

  • mahsoon

   ۲۹ دی ۹۳ ساعت ۶:۳۷ ب.ظ

   سلام دوست عزیز
   منم شرایط شما رو دارم
   ولی از هرکی پرسیدم گفتن فقط وقتی که برگه سفید بیا جات معلوم میشه

   • علی

    ۳۰ دی ۹۳ ساعت ۲:۱۳ ب.ظ

    شما ۴۲ قدر پذیرش گرفتید؟؟
    از کدوم شهر هستید؟؟
    احتمال این که اموزشی کرمانشاه یا بابل هم باشه هست

  • نوین محرابی

   ۲۹ دی ۹۳ ساعت ۸:۴۱ ب.ظ

   سلام ۳ بهمن باید برات یه پیامک بیاد. به من ایمیل بزنید که در ارتباط باشیم
   ataghipour90@gmail.com

   • mahsoon

    ۲ بهمن ۹۳ ساعت ۹:۴۲ ق.ظ

    یعنی اگه پیامک نیاد احتمال داره پذیرش نشده باشیم؟

    • نوین محرابی

     ۲ بهمن ۹۳ ساعت ۱۰:۲۹ ب.ظ

     آره. البته ممکنه دیر تر بیاد.اگه برای بقیه بیاد و برای شما نیاد یعنی موافقت نشده

   • علی

    ۴ بهمن ۹۳ ساعت ۴:۰۹ ب.ظ

    واسه شما پیامک اومده؟؟/

    • نوین محرابی

     ۴ بهمن ۹۳ ساعت ۵:۱۳ ب.ظ

     نه هنوز اما نگران نباش تا حالا پیش نیومده کسی رو رد کنن.

 11. نوین محرابی

  ۲۷ دی ۹۳ ساعت ۶:۲۳ ب.ظ

  بچه ها مسیر تهران-یزد با اتوبوس چند ساعته؟

 12. حسين

  ۲۷ دی ۹۳ ساعت ۲:۰۲ ب.ظ

  چی میگی تو . ٢٣ ام یعنی چه؟ایشالا ٢١ ام ترخیصیم.به دلم برات شده.

 13. حمید

  ۲۶ دی ۹۳ ساعت ۷:۱۲ ب.ظ

  سردار یه حال اساسی بده ۲۳ م مرخصمون کنه لطف تمام کرده در حق ما!!!

 14. روحی

  ۲۶ دی ۹۳ ساعت ۵:۱۷ ب.ظ

  سلام بچه ها قدر این میان دوره چاق و چله رو بدونید، دم سردار گرم، موفق باشید…

نظرتان را ثبت کنید