نوشته های بی خواننده

پادگان خاتمی یزد

۹,۶۰۲ دیدگاه

اگر سوالی درباره پادگان خاتمی یزد دارید، معمولا جوابش را می‌توانید در کامنت‌های این مطلب پیدا کنید. اگر هم پیدا نکردید سوال‌تان را همانجا مطرح کنید و معمولا ظرف یکی دو روز دوستانی که اطلاعات دقیقی دارند جواب‌تان را می‌دهند. برای آسانتر بودن دسترسی سوال‌های رایج را اینجا دسته‌بندی کرده‌ام:

پادگان، آدرس و تلفن، راه‌های تماس و ملاقات

– آدرس پادگان خاتمی یزد چیست؟
+ یزد، کیلومتر 22 جاده خضرآباد، پادگان آیت الله خاتمی.

– تلفن پادگان خاتمی یزد چیست؟ چطور می‌توانیم به سربازمان تلفن بزنیم؟
+ خانواده‌ها نمی‌توانند به سربازشان زنگ بزنند. باید منتظر باشید تا یکی دو روز بعد از شروع دوره آموزشی سربازتان کارت تلفن داخلی بگیرد و به شما زنگ بزند. ارتباط تلفنی مهمترین مشکل پادگان خاتمی است

– از داخل پادگان چطور می‌توانم به خانواده‌ام زنگ بزنم؟ کارت تلفن مخابرات با خودم ببرم؟
+ پادگان خاتمی یک سیستم تلفن داخلی خاص خودش دارد. کارت‌های تلفن مخابرات داخل پادگان به دردتان نمی‌خورد (البته همراه داشتنش ضرری ندارد و در مرخصی شهری خیلی به درد می‌خورد). برای زنگ زدن از تلفن‌های آسایشگاه باید منتظر باشید تا گروهان‌تان مشخص شود و مسوول هماهنگی با مخابرات تعیین شود (اصطلاحا ارشد مخابرات). این ارشد یک پین کد به شما تحویل می‌دهد که با آن می‌توانید از تلفن‌ها استفاده کنید. برای شارژ کردن آن هم به همان ارشد پول می‌دهید.

-آیا می‌توانیم به سربازمان نامه بنویسیم
+ بله. از سربازتان بپرسید کدش چیست؟ کد یک عددی است که شماره گردان و گروهان و ردیف سرباز در گروهان را مشخص میکند. مثلا 21/084. در نامه های‌تان این کد را هم ذکر کنید تا نامه آسانتر به دست سرباز برسد.

– می‌توانیم به ملاقات سربازمان برویم؟
+ بله. باید به دژبانی پادگان مراجعه کنید و اسم و ترجیحا کد سرباز را اعلام کنید (درباره کد سوال قبلی را ببینید). دژبانی با گروهان مربوطه تماس می‌گیرد و سربازتان برای ملاقات به محوطه دژبانی می‌آید. در همان محوطه می‌توانید با هم دیدار کنید ولی نمی‌توانید فرضا سربازتان را با خودتان به شهر ببرید.

درباره مرخصی ها قسمت مربوطه را ببینید

نحوه اعزام، روز اول خدمت، لوازم ضروری، اقلام ممنوعه

– روز اعزام چه اتفاقی می‌افتد؟
+ در روزی که در برگه سبزتان ذکر شده تشریف می‌برید نظام وظیفه (در تهران میدان سپاه). غیر از برگ سبز و برگ سفید همراهتان باشد. لازم نیست وسیله خاصی با خودتان ببرید. آنجا اعلام می‌کنند که فلان روز و فلان ساعت در ترمینال جنوب حاضر باشید برای اعزام به پادگان خاتمی. کارتان در نظام وظیفه در روز اول خدمت معمولا بیشتر از نیم ساعت طول نمی‌کشد.

– آیا بعد از معرفی به خاتمی برای اندازه کردن لباس و … مرخصی می‌دهند؟
+ نه. قدیم روال کار اینطور بوده که بعد از معرفی به پادگان و دریافت جیره، یکی دو روز به سرباز مرخصی می‌داده‌اند برای اندازه کردن لباس و چاپ اتیکت و از این جور کارها. الان روال پادگان خاتمی این است که لباس‌‌های به‌اندازه به سربازها می‌دهد و اتیکت را هم خودش چاپ می‌کند و دوره آموزشی بدون وقفه/بدون مرخصی از روز اول شروع می‌شود.

– در جیره چه اقلامی به سرباز تحویل می‌دهند؟
+ کوله سربازی، پتو، یونیفرم (لباس، شلوار و کلاه رسمی سپاه)، کاپشن، پوتین، شلوار گرم کن، زیرپوش، شورت، چفیه، کلاه پشمی، صابون، شامپو، دفتر 100 برگ، خودکار، قاشق، چنگال، قند، دمپایی، پودر لباسشویی

– فهرست اقلام ممنوعه؟
+ سیگار، فندک و کبریت، تیغ و لوازم اصلاح (حتی موزر)، موبایل، اصولا هر جور وسیله الکترونیکی، مجله های سرگرمی و جدول و سیاسی

– با موبایلم چکار کنم؟
+ موبایل و سایر اقلام ممنوعه را می توانید به دژبانی تحویل بدهید و آخر دوره تحویل بگیرید

– فهرست چیزهایی که بهتر است همراه‌مان باشد؟
+ نخ و سوزن، کش، سنجاق قفلی، کارد میوه خوری، ناخن گیر ساده، پول، ساعت، کیسه فریزر، کتاب، قرص سرماخوردگی (ترجیحا واکسن سرماخوردگی بزنید)، آجیل و تنقلات، شورت و زیرپوش و جوراب نخی

– چیزهایی که ممنوع نیست ولی بهتر است نبریم
+ کلا چیزهایی که در جیره تحویلتان میدهند، کنسرو و خوراکی ها (اگر از غذای پادگان خوشتان نیامد میتوانید از بوفه کنسرو یا ساندویچ بخرید)، ظرف و ظروف

دوره آموزش، مرخصی، اردو، یگان خدمتی

– در پادگان خاتمی سخت می گیرند یا آسان؟
+ نه خیلی سخت و نه آسان. گول اصطلاح «هتل خاتمی» را نخورید و انتظار بخور و بخواب نداشته باشید. از آن طرف انتظار یک دوره طاقت فرسا را هم نداشته باشید. البته سختی و راحتی کمی هم بستگی دارد به فصل اعزام و شخص فرمانده گروهانتان. معمولا کسانی که دوره اسفند یا همزمان با ماه رمضان اعزام میشوند خوش شانس ترند. از آن طرف کسانی که گردان یک می افتند خوش شانس تر از گردانی دویی ها هستند. بیشتر شکایت سربازها از کم خوابی و کلاسهای رژه است. وضع غذا در مجموع بد نیست و بقیه امکانات رفاهی پادگان هم اگر چه با هتل قابل مقایسه نیستند ولی قابل تحمل اند.

– دوره دقیقا چند روز طول میکشد؟
+ برنامه هر دوره با دوره های قبل و بعد خودش فرق میکند. روزهای اول دوره برنامه ای به نام «برنامه سین» اعلام میکنند که همان کم و بیش اجرا می شود. مسوولین پادگان عمدا از اطلاع رسانی دقیق درباره جزئیات دوره خودداری میکنند و بازار شایعات درباره مرخصی میان دوره یا زمان دقیق ترخیص خیلی داغ است و هر چه به سمت آخر دوره برویم داغتر هم میشود. بهتر است به این شایعات توجه نکنید و گرنه اعصابتان واقغا فرسوده خواهد شد.

– مرخصی میان دوره چند روز است؟
+ مرخصی میان دوره چیزی است که نه تاریخش مشخص است و نه اصلا دادنش قطعی است. بعضی دوره ها مرخصی میاندوره نداشته اند یا فقط به متاهلها مرخصی داده اند. اما معمولا در اکثر دوره ها یک مرخصی 4-5 روزه در هفته پنجم اعلام میشود.

– من در یزد فامیل دارم. آیا می توانم آخر هفته ها مرخصی شهری بگیرم.
+ خیلی رویش حساب نکنید. بطور کلی پادگان خاتمی خیلی در مرخصی دادن خسیس است. در عوض چند جلد کتاب همراهتان داشته باشید که اگر مجبور شدید جمعه ها را در پادگان بگذرانید حوصله تان سر نرود.

* به زودی تکمیل می‌شود

پذیرش، کفایت، خدمت قبلی، معاف از رزم

* به زودی تکمیل می‌شود


این بیست و چند روز گذشته را جایی بودیم به نام «مرکز آموزش رزم مقدماتی آیت الله خاتمی یزد» یا به اختصار «پادگان خاتمی» یا به قول دیگر «هتل خاتمی». البته وقتی می‌شنوید «پادگان»، خیلی یاد توپ و تانک و زره‌پوش و سیم‌خاردارهای حلقوی و میدان مین و زاغه مهمات و از این جور چیزها نیفتید. بیشتر به یک تکه از بیابان خدا فکر کنید که دورش سیم خاردار کشیده‌اند و چند سوله و ساختمان آجری هم گوشه و کنارش ساخته‌اند.

یاد آن موقع که عکس هوایی پایگاه‌های نظامی کلی محرمانگی داشت و توی هزار سوراخ قایم می‌شد به خیر! این روزها، به یاری گوگل مپ می‌توانید نقشه‌ی جاهایی را ببینید که یک پادگان آموزشی در برابرشان خیلی ناقابل به حساب می‌آید.

پادگان خاتمی در ویکی‌مپیا

مرحوم آیت الله خاتمی که نامش روی پادگان است، پدر سید محمد خاتمی است و چند سال آخر عمرش (بعد از ترور آیت الله صدوقی) امام جمعه‌ی یزد بوده است و ساخت پادگان در زمان او و به پیشنهاد یا تایید یا حمایت او آغاز شده است. مسوولین پادگان هم خیلی تاکید دارند که بچه‌ها به اشتباه نگویند شهید خاتمی.

پادگان در دامنه‌ی شمالی شیرکوه واقع شده است و به طرف جنوب و جنوب غربی که نگاه می‌کنی، منظره‌ی خیلی خیلی چشم‌نوازی از شیرکوه و کوه‌های همسایه‌اش می‌بینی که هر کدام‌شان زیر آفتاب به رنگی در آمده‌اند. توی این یک ماه، تقریبا هر روز صبح بعد از طلوع آفتاب، هر چقدر که وقت داشتیم به این منظره خیره می‌شدیم و تا روز آخر هم نه خسته شدیم و نه برایمان تکراری شد.

غیر از منظره شیرکوه و همسایگانش، گاهی هم چشم‌مان را به دیدن پرندگان و درندگان آن دور و بر سرگرم می‌کردیم. عقاب پیدا می‌شد و شغال و روباه (دیدن این دو تا خاص کسانی بود که پست نگهبانی شب به‌شان می‌خورد) و یکجور پرنده‌ی شاخدار که هنوز نفهمیده‌ام اسمش چیست. چیزی تصور کنید تقریبا دو برابر گنجشک به رنگ خاکی که پرهای بالای سرش شاخ شده باشد.

توصیه:
در صفحه «از سربازی » مطالب و توضیحات بیشتری پیدا میشود. بد نیست سری هم به آنجا بزنید.


نوشته علی گنجه ای

۳ آذر ماه ۱۳۸۷ ساعت ۶:۳۸ ب.ظ

۹,۶۰۲ دیدگاه درباره «پادگان خاتمی یزد»

با آر.اس.اس مشترک نظرات شوید پیوند Trackback

 1. محمد

  ۲ آذر ۹۳ ساعت ۲:۳۸ ب.ظ

  دوستان عزیز اعزام ۱ دی سلام
  من پارسال این موقع ها خیلی به این وبلاگ سر میزدم و حال و هواتون رو خوب می دونم چه جوریاست.
  ۱ دی ۹۲ رفتم خاتمی یزد و دو ماه اونجا بودم. دوست دارم یه سری چیزای کاربردی بهتون بگم که خودم دوست داشتم قبل رفتن یکی بهم بگه.
  ۱- اگه براتون مقدوره حتما واکسن آنفولانزا بزنید.
  ۲- فکر نکنید دارید میرید هتل. دارید میرید آموزشی، نه اونقدر سخته که گریه تون بگیره نه اونقدر کویت که واستون زود بگذره.
  ۳- اگه امریه هستید به این فکر کنید که بعد دو ماه از شر پوتین و لباس خلاص میشید. اگه عادی هستید به این که بر میگردید شهر خودتون.
  ۴- تا مطلبی رو از زبون شخص فرمانده گروهان تاکید میکنم فرمانده گروهان! نشنیدید باور نکنید.
  ۵- هر چی فحش و درد دل و حرف دارید بنویسید تو یه دفترچه خصوصی که همیشه همراهتونه. خیلی سبکتون میکنه. بعدا هم واستون میشه خاطره.
  ۶- روز شماری مهلک ترین سم این دوره ست. کاری به تاریخ ها و روزها نداشته باشید.
  ۷- روز اول وقتی رسیدید و داشتند به خط می کردنتون واسه تقسیم سعی کنید کنار کسایی باشید که به نظرتون تمیز، آراسته و آدم حسابی میان.
  ۸- چشمتون دنبال مرخصی نباشه. اگه دادن استفاده کنید اما خودتون رو برای مرخصی گرفتن هلاک نکنید.
  ۹- اگه متاهلید زنتون رو با تعریف کردن از جزئیات شرایط اذیت نکنید واسه خاطره گفتن بعد از آموزشی وقت زیاده.
  ۱۰- ناخن گیر، پماد ویتامین آ (چشمی) برای رفع خشکی و ترک دست و لب و دهن، نخ و سوزن، دستمال مرطوب برای نظافت، ژلوفن، کش، کیسه فریزری خیلی به درد میخوره.
  ۱۱- مهمترین نکته: تو این دو ماه تا میتونید صبح ها برید دوش بگیرید. انرژی که این کار بهتون میده واقعا بی نظیره ما تو ماه دوم با یک سری از دوست ها به این نکته رسیدیم و با اینکه دل کندن از رختخواب با اون وضع خستگی خیلی سخته اما انرژی که بعد از یه دوش گرفتن به دست میارید ارزشش رو داره در ضمن آخر هفته و بعد از ظهر ها هم حمام شلوغه و هم نوبت بندی داره اما صبح ها محدودیتی نیست…
  یا علی

 2. محمد 1

  ۲۷ آبان ۹۳ ساعت ۵:۵۰ ب.ظ

  سلام دوستان
  ایشالاه که تو یگان تون خوب باشه براتون .ما که ۲۱ ابان اومدیم یگان هنوز تقسیم نشدیم .فقط تشکیل پرونده دادیم.

 3. دکتر الف

  ۲۷ آبان ۹۳ ساعت ۲:۰۰ ب.ظ

  سلام دوستان واقعا ممنون میشم اگر کسی راهنمایی کنه
  من پزشکم و اعزام ۱ دی
  سوالم ااینه که شنیدم مدرس کرج برا اموزشی نیرو نمیگیره و هر کی هم اونجا بیفته به یزد و بابل فرستاده میشه
  آیا همچین چیزی صحت داره؟ از کجا میتونم اطلاعات بگیرم؟

 4. navidw

  ۲۷ آبان ۹۳ ساعت ۱:۰۶ ب.ظ

  سلام دوستان امروز بعد از مدتها اضطراب جواب امریم اومد وخوشبختانه افتادم قرارگاه سازندگی خاتم .

  دوستان کسی می دونه اموزشی کجا میوفتم ؟ لطفا راهنماییم کنید. dیه سواله دیگه وسایل چی بهمون میدن .

  واحد بکارگیرنده ستاد فرماندهی کل سپاه
  مرکز آموزش سپاه قرارگاه سازندگی خاتم (ص)
  سال ۱۳۹۳
  ماه دی

  • محمد

   ۲۸ آبان ۹۳ ساعت ۷:۵۳ ب.ظ

   سلام
   آموزشی پادگان خاتمی یزد هستید و جیرتون هم مثل سربازای عادیه.
   همه چیز بهتون میدن

   • navidw

    ۲۸ آبان ۹۳ ساعت ۸:۵۲ ب.ظ

    محمد جان دستت درد نکنه فاصله شهرمون با یزد حدود سی چهل ساعته . تو غربه کشوریم خودم باید برم یزد یا خودشون ما رو می برن . بعدش اکه میاندوره دادن به دلیل دور بودنه شهرمون می تونیم همونجا بمونیم . بعدش جیره ی سربازای عادی چیه ؟
    اغا دستت درد نکنه

    • جواد

     ۲ آذر ۹۳ ساعت ۸:۵۱ ق.ظ

     سلام. خودشون میبرن. از مرکز استان اتوبوس میگیرن میفرستنتون. آره اگه بخوای میتونی میاندوره رو نری و بمونی. بعدشم جیره ی سربازای عادی خیلی چیزاس خودت میبینی :)(لباس، پتو،مواد شوینده، جوراب ..) . فقط لباس گرم و خرما و دارو ( آموکسی سیلین، آدولت کلد و شربت اکسپکتورانت واسه سرفه )با خودت ببری بهتره.گرچه دکتر هست اونجا.

     • navidw

      ۲ آذر ۹۳ ساعت ۸:۱۵ ب.ظ

      دوست عزیزم دستت درد نکنه

 5. masoud

  ۲۲ آبان ۹۳ ساعت ۱۱:۳۴ ق.ظ

  سلام وقت بخیر . اگه یادتون باشه بعد از اتمام نماز سلامی که تو پادگان خاتمی داده می شده را برای من یاد آور بشین فراموش کردم یاد روز های جوانی بخیر

 6. masoud

  ۲۲ آبان ۹۳ ساعت ۱۱:۳۱ ق.ظ

  سلام

 7. مسعود

  ۲۲ آبان ۹۳ ساعت ۱۱:۲۶ ق.ظ

  سلام وقت بخیر دست شما درد نکنه اگه زحمت نباشه و اگه یادتون باشه سلامی که بعد از پایان نماز تو هتل خاتمی خونده می شد را برای من بنویسید من فقط سلام اقا امام رضا رو یادمه . السلام علیک یا علی بن موسی الرضا
  با سپاس فراوان

  • احمد

   ۳ آذر ۹۳ ساعت ۱:۰۹ ب.ظ

   اَلسَّلامُ عَلَیکَ یا اَباعَبدِالله اَلسَّلامُ عَلَیکَ یَابنَ رَسوُلِ الله اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَابْنَ اَمیرِالْمُوْمِنینَ و َابْنَ سَیِّدِ الْوَصِیّینَ وَابنَ فاطِمَهَ الزَّهراء سَیِّدَهَ نِساءِ العالَمینَ وَ رَحمَهُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ »

   اَلسَّلامُ عَلَیکَ یا غَریبَ الغُرَباء اَلسَّلامُ عَلَیکَ یا مُعینَ الضُّعَفاءِ وَ الفُقَراء اَلسُّلطانَ اَبَاالحَسَنِ عَلیَّ بنَ موُسَی الرِّضا وَ رَحمَهُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ

   اَلسَّلامُ عَلَیکَ یا صاحِبَ الزَّمان و یاشَریکَ القُرانِ ویا امام الانس وجان السلام علیکم وَ رَحمَهُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ

 8. مــــیلاد

  ۱۹ آبان ۹۳ ساعت ۱۰:۱۸ ب.ظ

  سلام خدمت همه سربازا و دوستای خوبم
  ما که به لطف خدا دوره آموزشیمون دیروز تمام شد و از روز ۴شنبه باید خودمون رو معرفی کنیم به یگان مربوطه !
  از ۱ آبان پادگان خاتمی بودیم که با این همه تعریف و تمجید ک از پادگان میشد فکر نمیکردیم اینقدر ضعیف عمل کنن ، اما به قول خودشون آماده نبودن و بیش از ظرفیت واسشون نیرو فرستاده بودن ،طبق گفته های جناب هادی ۱۱۰۰ نفر ظرفیت داشته حدود ۱۵۰۰ نفر واسشون نیرو فرستاده بودن ، اما در کل ما که از ۱-۴ آبان بیشتر اونجا نبودم و بخوایم بچه های کفایتی نمره بدن خیلی ضعیف نمره میدیم ! بعد از اون فرستادنمون پادگان نبی اکرم میبد که مخصوص(سربازان صفر و آموزش مرزبانی هست) دارای کادری عالی و بسیار خوب ، کیفیت و تمیزی اسایشگاه و .. بسیار خوب ، و غذا هم خوب (فقط تنوع غذایی نداشت :دی ) و مربی های بسیار عالی و دلسوز و کار راه انداز ! و مخصوصا جناب نظری ک بسیار بسیار بسیار مرد شریف وو عالی بووود و دوست داشتنی ….. اما در کل زیاد سخت نبود و فقط اردوش یکم سخت بود

  • سعید

   ۲۰ آبان ۹۳ ساعت ۱۰:۴۵ ق.ظ

   سلام ای میلاد گفتی.هرچی قرار بود بگی گفتی داداش.فقط من غصه ام شد برای بچه هایی که پذیرش نکرده بودند و همون میبد وایسادند.

نظرتان را ثبت کنید