نوشته های بی خواننده

پادگان خاتمی یزد

۹,۸۲۵ دیدگاه

اگر سوالی درباره پادگان خاتمی یزد دارید، معمولا جوابش را می‌توانید در کامنت‌های این مطلب پیدا کنید. اگر هم پیدا نکردید سوال‌تان را همانجا مطرح کنید و معمولا ظرف یکی دو روز دوستانی که اطلاعات دقیقی دارند جواب‌تان را می‌دهند. برای آسانتر بودن دسترسی سوال‌های رایج را اینجا دسته‌بندی کرده‌ام:

پادگان، آدرس و تلفن، راه‌های تماس و ملاقات

– آدرس پادگان خاتمی یزد چیست؟
+ یزد، کیلومتر 22 جاده خضرآباد، پادگان آیت الله خاتمی.

– تلفن پادگان خاتمی یزد چیست؟ چطور می‌توانیم به سربازمان تلفن بزنیم؟
+ خانواده‌ها نمی‌توانند به سربازشان زنگ بزنند. باید منتظر باشید تا یکی دو روز بعد از شروع دوره آموزشی سربازتان کارت تلفن داخلی بگیرد و به شما زنگ بزند. ارتباط تلفنی مهمترین مشکل پادگان خاتمی است

– از داخل پادگان چطور می‌توانم به خانواده‌ام زنگ بزنم؟ کارت تلفن مخابرات با خودم ببرم؟
+ پادگان خاتمی یک سیستم تلفن داخلی خاص خودش دارد. کارت‌های تلفن مخابرات داخل پادگان به دردتان نمی‌خورد (البته همراه داشتنش ضرری ندارد و در مرخصی شهری خیلی به درد می‌خورد). برای زنگ زدن از تلفن‌های آسایشگاه باید منتظر باشید تا گروهان‌تان مشخص شود و مسوول هماهنگی با مخابرات تعیین شود (اصطلاحا ارشد مخابرات). این ارشد یک پین کد به شما تحویل می‌دهد که با آن می‌توانید از تلفن‌ها استفاده کنید. برای شارژ کردن آن هم به همان ارشد پول می‌دهید.

-آیا می‌توانیم به سربازمان نامه بنویسیم
+ بله. از سربازتان بپرسید کدش چیست؟ کد یک عددی است که شماره گردان و گروهان و ردیف سرباز در گروهان را مشخص میکند. مثلا 21/084. در نامه های‌تان این کد را هم ذکر کنید تا نامه آسانتر به دست سرباز برسد.

– می‌توانیم به ملاقات سربازمان برویم؟
+ بله. باید به دژبانی پادگان مراجعه کنید و اسم و ترجیحا کد سرباز را اعلام کنید (درباره کد سوال قبلی را ببینید). دژبانی با گروهان مربوطه تماس می‌گیرد و سربازتان برای ملاقات به محوطه دژبانی می‌آید. در همان محوطه می‌توانید با هم دیدار کنید ولی نمی‌توانید فرضا سربازتان را با خودتان به شهر ببرید.

درباره مرخصی ها قسمت مربوطه را ببینید

نحوه اعزام، روز اول خدمت، لوازم ضروری، اقلام ممنوعه

– روز اعزام چه اتفاقی می‌افتد؟
+ در روزی که در برگه سبزتان ذکر شده تشریف می‌برید نظام وظیفه (در تهران میدان سپاه). غیر از برگ سبز و برگ سفید همراهتان باشد. لازم نیست وسیله خاصی با خودتان ببرید. آنجا اعلام می‌کنند که فلان روز و فلان ساعت در ترمینال جنوب حاضر باشید برای اعزام به پادگان خاتمی. کارتان در نظام وظیفه در روز اول خدمت معمولا بیشتر از نیم ساعت طول نمی‌کشد.

– آیا بعد از معرفی به خاتمی برای اندازه کردن لباس و … مرخصی می‌دهند؟
+ نه. قدیم روال کار اینطور بوده که بعد از معرفی به پادگان و دریافت جیره، یکی دو روز به سرباز مرخصی می‌داده‌اند برای اندازه کردن لباس و چاپ اتیکت و از این جور کارها. الان روال پادگان خاتمی این است که لباس‌‌های به‌اندازه به سربازها می‌دهد و اتیکت را هم خودش چاپ می‌کند و دوره آموزشی بدون وقفه/بدون مرخصی از روز اول شروع می‌شود.

– در جیره چه اقلامی به سرباز تحویل می‌دهند؟
+ کوله سربازی، پتو، یونیفرم (لباس، شلوار و کلاه رسمی سپاه)، کاپشن، پوتین، شلوار گرم کن، زیرپوش، شورت، چفیه، کلاه پشمی، صابون، شامپو، دفتر 100 برگ، خودکار، قاشق، چنگال، قند، دمپایی، پودر لباسشویی

– فهرست اقلام ممنوعه؟
+ سیگار، فندک و کبریت، تیغ و لوازم اصلاح (حتی موزر)، موبایل، اصولا هر جور وسیله الکترونیکی، مجله های سرگرمی و جدول و سیاسی

– با موبایلم چکار کنم؟
+ موبایل و سایر اقلام ممنوعه را می توانید به دژبانی تحویل بدهید و آخر دوره تحویل بگیرید

– فهرست چیزهایی که بهتر است همراه‌مان باشد؟
+ نخ و سوزن، کش، سنجاق قفلی، کارد میوه خوری، ناخن گیر ساده، پول، ساعت، کیسه فریزر، کتاب، قرص سرماخوردگی (ترجیحا واکسن سرماخوردگی بزنید)، آجیل و تنقلات، شورت و زیرپوش و جوراب نخی

– چیزهایی که ممنوع نیست ولی بهتر است نبریم
+ کلا چیزهایی که در جیره تحویلتان میدهند، کنسرو و خوراکی ها (اگر از غذای پادگان خوشتان نیامد میتوانید از بوفه کنسرو یا ساندویچ بخرید)، ظرف و ظروف

دوره آموزش، مرخصی، اردو، یگان خدمتی

– در پادگان خاتمی سخت می گیرند یا آسان؟
+ نه خیلی سخت و نه آسان. گول اصطلاح «هتل خاتمی» را نخورید و انتظار بخور و بخواب نداشته باشید. از آن طرف انتظار یک دوره طاقت فرسا را هم نداشته باشید. البته سختی و راحتی کمی هم بستگی دارد به فصل اعزام و شخص فرمانده گروهانتان. معمولا کسانی که دوره اسفند یا همزمان با ماه رمضان اعزام میشوند خوش شانس ترند. از آن طرف کسانی که گردان یک می افتند خوش شانس تر از گردانی دویی ها هستند. بیشتر شکایت سربازها از کم خوابی و کلاسهای رژه است. وضع غذا در مجموع بد نیست و بقیه امکانات رفاهی پادگان هم اگر چه با هتل قابل مقایسه نیستند ولی قابل تحمل اند.

– دوره دقیقا چند روز طول میکشد؟
+ برنامه هر دوره با دوره های قبل و بعد خودش فرق میکند. روزهای اول دوره برنامه ای به نام «برنامه سین» اعلام میکنند که همان کم و بیش اجرا می شود. مسوولین پادگان عمدا از اطلاع رسانی دقیق درباره جزئیات دوره خودداری میکنند و بازار شایعات درباره مرخصی میان دوره یا زمان دقیق ترخیص خیلی داغ است و هر چه به سمت آخر دوره برویم داغتر هم میشود. بهتر است به این شایعات توجه نکنید و گرنه اعصابتان واقغا فرسوده خواهد شد.

– مرخصی میان دوره چند روز است؟
+ مرخصی میان دوره چیزی است که نه تاریخش مشخص است و نه اصلا دادنش قطعی است. بعضی دوره ها مرخصی میاندوره نداشته اند یا فقط به متاهلها مرخصی داده اند. اما معمولا در اکثر دوره ها یک مرخصی 4-5 روزه در هفته پنجم اعلام میشود.

– من در یزد فامیل دارم. آیا می توانم آخر هفته ها مرخصی شهری بگیرم.
+ خیلی رویش حساب نکنید. بطور کلی پادگان خاتمی خیلی در مرخصی دادن خسیس است. در عوض چند جلد کتاب همراهتان داشته باشید که اگر مجبور شدید جمعه ها را در پادگان بگذرانید حوصله تان سر نرود.

* به زودی تکمیل می‌شود

پذیرش، کفایت، خدمت قبلی، معاف از رزم

* به زودی تکمیل می‌شود


این بیست و چند روز گذشته را جایی بودیم به نام «مرکز آموزش رزم مقدماتی آیت الله خاتمی یزد» یا به اختصار «پادگان خاتمی» یا به قول دیگر «هتل خاتمی». البته وقتی می‌شنوید «پادگان»، خیلی یاد توپ و تانک و زره‌پوش و سیم‌خاردارهای حلقوی و میدان مین و زاغه مهمات و از این جور چیزها نیفتید. بیشتر به یک تکه از بیابان خدا فکر کنید که دورش سیم خاردار کشیده‌اند و چند سوله و ساختمان آجری هم گوشه و کنارش ساخته‌اند.

یاد آن موقع که عکس هوایی پایگاه‌های نظامی کلی محرمانگی داشت و توی هزار سوراخ قایم می‌شد به خیر! این روزها، به یاری گوگل مپ می‌توانید نقشه‌ی جاهایی را ببینید که یک پادگان آموزشی در برابرشان خیلی ناقابل به حساب می‌آید.

پادگان خاتمی در ویکی‌مپیا

مرحوم آیت الله خاتمی که نامش روی پادگان است، پدر سید محمد خاتمی است و چند سال آخر عمرش (بعد از ترور آیت الله صدوقی) امام جمعه‌ی یزد بوده است و ساخت پادگان در زمان او و به پیشنهاد یا تایید یا حمایت او آغاز شده است. مسوولین پادگان هم خیلی تاکید دارند که بچه‌ها به اشتباه نگویند شهید خاتمی.

پادگان در دامنه‌ی شمالی شیرکوه واقع شده است و به طرف جنوب و جنوب غربی که نگاه می‌کنی، منظره‌ی خیلی خیلی چشم‌نوازی از شیرکوه و کوه‌های همسایه‌اش می‌بینی که هر کدام‌شان زیر آفتاب به رنگی در آمده‌اند. توی این یک ماه، تقریبا هر روز صبح بعد از طلوع آفتاب، هر چقدر که وقت داشتیم به این منظره خیره می‌شدیم و تا روز آخر هم نه خسته شدیم و نه برایمان تکراری شد.

غیر از منظره شیرکوه و همسایگانش، گاهی هم چشم‌مان را به دیدن پرندگان و درندگان آن دور و بر سرگرم می‌کردیم. عقاب پیدا می‌شد و شغال و روباه (دیدن این دو تا خاص کسانی بود که پست نگهبانی شب به‌شان می‌خورد) و یکجور پرنده‌ی شاخدار که هنوز نفهمیده‌ام اسمش چیست. چیزی تصور کنید تقریبا دو برابر گنجشک به رنگ خاکی که پرهای بالای سرش شاخ شده باشد.

توصیه:
در صفحه «از سربازی » مطالب و توضیحات بیشتری پیدا میشود. بد نیست سری هم به آنجا بزنید.


نوشته علی گنجه ای

۳ آذر ماه ۱۳۸۷ ساعت ۶:۳۸ ب.ظ

۹,۸۲۵ دیدگاه درباره «پادگان خاتمی یزد»

با آر.اس.اس مشترک نظرات شوید پیوند Trackback

 1. m

  ۲۹ آذر ۹۳ ساعت ۱۰:۱۳ ق.ظ

  سلام.
  دوستان درسته که میگن برا حموم سه دقیقه بیشتروقت نمیدن؟
  اگه مشکل فنی صبح برا ادم پیش بیاد باید چه گلی سرش بگیره؟

  • 184 21/107

   ۲۹ آذر ۹۳ ساعت ۱۱:۰۴ ق.ظ

   ۱۰ تا ۱۵ دقیقه وقت داری.من تا ۳۰ دقیقه هم موندم.صبح قبل از نماز هم حموم نیم ساعت باز میشه.

  • علیرضا زمان شعار

   ۲۹ آذر ۹۳ ساعت ۱۰:۳۰ ب.ظ

   مواظب اردو باشید خیلی خفنه

 2. م-ع-ا

  ۲۸ آذر ۹۳ ساعت ۸:۳۰ ب.ظ

  نبود ۵ ماهه دیگه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 3. سامان

  ۲۸ آذر ۹۳ ساعت ۱۰:۳۰ ق.ظ

  سلام
  من دی ماه پارسال پادگان خاتمی بودم
  الان یکسال از اون تاریخ میگذره
  اونجا همه چیز خوبه
  اونایی که میخواند یکم برن اگه سوالی دارن بپرسن تا راهنماییشون کنم

  • ایمان

   ۲۸ آذر ۹۳ ساعت ۱۱:۰۸ ق.ظ

   سلام دوست عزیز موی سر رو با چند اصلاح کنیم بریم??
   امریه خاتم با بقیه چه فرقی دارن??

   • کامران

    ۲۸ آذر ۹۳ ساعت ۲:۱۵ ب.ظ

    چون هوا سرده موی سرتون را زیاد کوتاه نکنید
    با ۲۰ بزنید

    • کامران

     ۲۸ آذر ۹۳ ساعت ۲:۲۳ ب.ظ

     امریه خاتم آسایشگاهاشون بهتره دستشوییشون توی اسایشگاست
     انبار وسایلشون توی اسایشگاست خیلی امکاناتشون بهتره

     • ایمان

      ۲۸ آذر ۹۳ ساعت ۲:۴۸ ب.ظ

      تشکر دوست عزیز …با توجه به اینکه شما این دوره رو گذروندید به نظر شما بردن چه وسایل حالا چه بهداشتی ، خوراکی، خیلی لازمه ???

     • علیرضا زمان شعار

      ۲۹ آذر ۹۳ ساعت ۱۰:۲۵ ب.ظ

      ناخنگیر.کرم ضدافتاب.قرصهای ویتامین.سرماخوردگی…….
      اجیل خرمای زاهدی دوکیلو.
      کتاب داستان و قران ……..
      لباس زیر گرم چون هوا بیش از حد سرد
      کارت عابربانک و دویست هزار تومن پول نقد حدودا…..
      باقیه چیزهارم بهتون میدم نگران نباشید
      هفته های اول سخت ولی بعدش عادت میکنید
      اعزامی یک دی ۹۲ از تهران

   • mostafa

    ۲۹ آذر ۹۳ ساعت ۹:۲۲ ب.ظ

    سلا دوست عزیز
    میشه راهنمایی بیشتر بکنید
    می تونم موی سرم تو پادگان بزنم این امکانات داره
    بعد دوره اموزش کجا خدمت می کنی ایا امریه بودی
    حقوق امریه چقدر

    • علیرضا زمان شعار

     ۲۹ آذر ۹۳ ساعت ۱۰:۲۷ ب.ظ

     اره میتونی تو پادگان بزنی ولی اذیت میشی خودت با نمره ۸ بزن

  • حمید

   ۲۹ آذر ۹۳ ساعت ۱۲:۱۴ ق.ظ

   اقا سامان رادیو هم ممنوعه؟

  • mostafa

   ۲۹ آذر ۹۳ ساعت ۷:۳۸ ب.ظ

   سلا دوست عزیز
   میشه راهنمایی بیشتر بکنید
   می تونم موی سرم تو پادگان بزنم این امکانات داره
   بعد دوره اموزش کجا خدمت می کنی ایا امریه بودی
   حقوق امریه چقدر

 4. حسین

  ۲۷ آذر ۹۳ ساعت ۳:۲۴ ب.ظ

  آموزشی خیلی حواستون به خودتون باشه.
  خوراکی و این چیزا با خودت از بیرون بخر بیار که برای خرید از بوفه اذیت نشی. بوفه داره اما همیشه ی خدا صف هست و همه روی هم آویزون میشن برای یه چیز خریدن.
  صبر داشته باش. اگه کم طاقت باشی خیلی بهت سخت میگذره.
  سعی کن محکم باشی و به خودت متکی باشی. کارت رو ننداز به عهده ی دیگران.
  میوه ی فصل بخر ببر پادگان چون توی دی و بهمن حتما ۹۰ درصد سربازا سرما میخورن و شما هم میخوری. بی برو وبرگرد. چون توی آسایشگاه ۵۰ نفر دارن نفس میکشن و یکی که مریض بشه همه مریض میشن.
  غذاهای محرک نخور تا اذیت نشی. تا حد امکان کمتر حمام برو تا هم کمتر سرما بخوری هم اینکه نخای کلی بار و بندیل ببندی بری حموم.
  خلاصه اینکه خودت مراقب خودت باش. پیاده روی واسه سلامتیت خوبه پس ایراد نگیر. غذاهاش هم خوبه .
  سرمای هوا رو بتونی تحمل کنی میگذره. سخت نگیر…..
  موفق باشید- دوره ۱۸۴

 5. سجاد

  ۲۷ آذر ۹۳ ساعت ۲:۰۷ ب.ظ

  سلام خدمت دوستان عزیز منم از تهرانم سوم باید یزد باشم اگه کسی از تهران میره به منم خبر بدین باهم بریم.۰۹۳۷۵۷۰۳۶۰۲

 6. sarbaz

  ۲۷ آذر ۹۳ ساعت ۱:۳۶ ق.ظ

  سلام دوستان ممنون از راهنمایی هاتون.

  دوستان شنیدم اگه خشکبارو با پوست ببریم اونجا راه نمی دن . من می خوام مقداری بادام و پسته با خودم ببرم که از یکی شنیدم که گفتش با پوست نبر چون راه نمی دن .

  اگه راسته بگید نبرم اونجا

  • jafar

   ۲۷ آذر ۹۳ ساعت ۱:۰۲ ب.ظ

   آقا کی این چرندیلتو بهت گفته هر چی دوس داری ببر

 7. محمد

  ۲۶ آذر ۹۳ ساعت ۱۱:۱۲ ب.ظ

  سلام، بچه ها کسی هست در مورد مرخصی به متاهلای یزدی کاملا شفاف و واضح بگه چه جوریه؟ یعنی فقط پنج شنبه جمعه ها مرخصی میدن یا بیشتر؟؟

  مرسی

  • jafar

   ۲۷ آذر ۹۳ ساعت ۱:۰۱ ب.ظ

   سلام آره فقط ۵شنبه ظهر تا شنبه صبح به اضافه روزای تعتیل میدن البته اگه ۵ شنبه بعد ظهر برنامه سین خالی نباشه باید غروب بعد اتمام برنامه ها برین این روال عادیش هستش لازمه بدونید در هر شرایط نظر فرمانده گردانتون مهمه

 8. ali

  ۲۶ آذر ۹۳ ساعت ۷:۱۵ ب.ظ

  آقا کسی میدونه از لحاظ پوششی تو آسایشگاه محدودیتی وجود داره یا نه؟ میشه شلوارک پوشید؟ با خودمون زیرشلوار بیاریم؟ تی شرت میشه پوشید تو آسایشگاه؟
  کلا لباس چی بیاریم؟؟
  ممنون میشم اگه جواب بدید

  • علی

   ۲۷ آذر ۹۳ ساعت ۱۲:۵۳ ب.ظ

   حاجی شلوارک چیه تو این سرما باید شلوار پشمی ببری :))

   • ali

    ۲۷ آذر ۹۳ ساعت ۱۲:۵۷ ب.ظ

    :))))))))) تو آسایشگاه که دیگه یخبندان نیست که!!
    درکل منظورم اینه تو آسایشگاه هم باید نظامی بپوشیم؟؟؟

    • jafar

     ۲۷ آذر ۹۳ ساعت ۱:۱۰ ب.ظ

     آقا تو آسایشگاه نیازی به لباس نظامی نیست درضمن بهترهشلوارک نپوشی علاوه بر سرما و ایجور چیزا خطرناکهههههههههههههههههههههههههه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

     • sarbaz

      ۲۷ آذر ۹۳ ساعت ۲:۱۶ ب.ظ

      خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ

  • احمد

   ۲۷ آذر ۹۳ ساعت ۱۰:۱۸ ب.ظ

   عزیزم داری میری سربازی
   شلوارک!!!!!

 9. علی

  ۲۶ آذر ۹۳ ساعت ۶:۳۵ ب.ظ

  با سلام
  بنده سرباز فراگیر دوره ۱۸۴ اعزامی۱/۸/۹۳پادگان خاتمی بودم هدف من از این نوشته صحبت وکمکی هست که به سربازان فراگیر دوره جدیدعرض کنم.
  ببینید دوستان دوره اموزشی دوره ایی است که قرار است در این دوره به سرباز نظم و انضباط و مقداری هم اموزش فنون نظامی داده شود. اما سختی اصلی این دوره را این صحبت هایی که عرض کردم تشکیل نمی دهد بلکه به بیشتر سربازان از این لحاظ این دوران سخت می گذرد: دوری از محیط خانه و خانواده و زندگی شهری و تفاوت زیاد زندگی در این دوران یعنی در پادگان نظامی با زندگی در شهر ومحیط خانه وخانواده. واما صحبت اخر بنده دوران اموزشی دوران بسیار خوبی است این تنها صحبت بنده نیست بلکه صحبت خیلی از افرادی هست که این دوران را گذرانده اند شما تجربه های جدیدی در این دوران کسب می کنید که در هیچ یک از مراحل زندگی شاید دیگر فرصت کسب این تجارب را پیدا نکنید و در طول دوره به خودتان سخت نگیرید و فقط از دستورات فرمانده گروهانتان به خوبی پیروی کنید توکل بر خدا کنید همیشه و این را هم بدانید که این دوران خیلی سریع می گذرد.
  در پایان از زحمات جناب سروان جلالی زاده و جناب سرگرد اخوندی ودیگر پرسنل عزیز تشکر فراوان به عمل می اورم.

  • جلال

   ۲۶ آذر ۹۳ ساعت ۱۰:۳۱ ب.ظ

   منم تو دوره ۱۸۴ پادگان خاتمی بودم اینی که میگن هتله درسته ولی سربازا مسافراش نیستن کارگرای هتلن.
   تو این ۵۳ روز پوست مارو کندن مخصوصا تو اردو که ۳ روز و ۳ شب مارو تو چادر نگه داشتن.
   علی کدت چند بود تو پادگان؟

   • سعید

    ۲۸ آذر ۹۳ ساعت ۷:۳۹ ب.ظ

    سلام منم دوره ۱۸۴ بودم گروهان ۱۱ محمد زارع پوستمونو کند اذیتمون کرد مخصوصا شب اخر توی اردو
    ولی دوره ی خوبی بود تموم شد فقط خاطراتش موند

نظرتان را ثبت کنید