دو مساله ریاضی

برادرزاده‌ام آرش ایمیل زده و دو تا سوال ریاضی-فلسفی پرسیده. سوال‌ها و جواب خودم رو اینجا میارم. توضیح بهتری اگه می‌تونید بدید دریغ نکنید لطفا:

سوال آرش:
سلام
من دوسوال ریاضی داشتم. میشه کمکم کنید؟
سن من 9 سال است و سن پدرم 37 است. وقتی من به دنیا آمدم سن پدرم 28 برابرسن من بود و الان تقریبا 4 برابر سن من است. میشه برای من توضیح بدهید که چرا نسبت سن من به پدرم کمتر شده است؟
چرا پلاک ماشین ها صفر ندارد؟ چون عدد زوج سازیا غیر طبیعی  است؟*:-/ confused*:-/ confused
آرش
30/4/1392
جواب من:

سلام عمو جان،

این که عدد صفر توی پلاک ماشین‌ها نمیگذارند به خاطر این است که خواندنش سخت است. مثلا برف یا باران بیاید و پلاک ماشین کثیف بشود دیده نمی‌شود. اگر دقت کنی می‌بینی که توی پلاک ماشین‌ها حروفی که به هم شبیه هستند هم نمی‌گذارند. مثلا حرف ب اگر در پلاک ماشین‌ها استفاده شود حرف پ استفاده نمی‌شود.

سوال اولی که پرسیدی اما خیلی سوال جالبتری بود. ببین فرض کن من یک تومان دارم و تو دو تومان، تو چند برابر من پول داری؟ دو برابر. حالا فکر کن من صد تومان پول داشته باشم و تو صد و یک تومان. حالا چند برابر من پول داری؟ باز هم دوبرابر؟ نه! یعنی وقتی تو یک تومان از من بیشتر داشته باشی، اگر هر دو مان فقیر باشیم این یک تومان بیشتری که تو داری خیلی به چشم می‌آید ولی اگر هر دومان پولدار باشیم یک تومان دیگر خیلی فرقی ندارد.

در مورد سن تو و بابا هم همینطور است. بابایت ۲۸ سال از تو بزرگتر است. وقتی که تو خیلی کوچک بودی این ۲۸ سال خیلی تفاوت زیادی بود ولی هر چقدر که بزرگتر می‌شوی (مثل آن پولدار شدن) اهمیتش کمتر می‌شود. مثلا فرض کن تو که هزار ساله بشوی بابا هم هزار و بیست و هشت ساله است و یک نفر اگر توی خیابان با هم ببیندتان شاید نفهمد کدام پسر است کدام پدر!

۲۲ Comments

 1. ملیحه(جنگل توسکستان) ۰۳ فروردین ۱۳۹۳
 2. علی ۰۹ اسفند ۱۳۹۲
  • علی گنجه ای ۱۰ اسفند ۱۳۹۲
 3. voosha ۰۸ آذر ۱۳۹۲
 4. محسن ۲۶ مهر ۱۳۹۲
 5. مهشید ۱۹ شهریور ۱۳۹۲
 6. محسن ۱۵ مرداد ۱۳۹۲
 7. iranomidvar ۰۴ مرداد ۱۳۹۲
 8. یک خواننده نوشته‌های بی‌ خواننده ۰۲ مرداد ۱۳۹۲
 9. محمد کارتی ۰۲ مرداد ۱۳۹۲
 10. لیلا ۰۱ مرداد ۱۳۹۲
  • علی گنجه ای ۰۲ مرداد ۱۳۹۲
   • لیلا ۰۳ مرداد ۱۳۹۲
    • علی گنجه ای ۰۳ مرداد ۱۳۹۲
     • لیلا ۰۳ مرداد ۱۳۹۲
 11. آشخور بزرگ ۰۱ مرداد ۱۳۹۲
 12. آزاده و ساینا ۰۱ مرداد ۱۳۹۲
 13. .... ۳۱ تیر ۱۳۹۲
  • علی گنجه ای ۰۲ مرداد ۱۳۹۲
 14. رضوانه ۳۱ تیر ۱۳۹۲
 15. اتابک ۳۱ تیر ۱۳۹۲

Leave a Reply