از اوایل مهر ۹۹ تاریخ بیهقی می‌خوانیم و امیدواریم تا آخر ۹۹ به پایان برسد.

حدود ۱۰ نفر کم و بیش منظم در جلسات شرکت می‌کنند. امیرحسین و مهرزاد که دوست قدیمی اند و با هم شاهنامه خوانده‌ایم. بعضی دیگر از شرکت‌کنندگان را هم از قبل می‌شناسم. با بقیه دوستان از طریق این فراخوان توییتری آشنا شده‌ام:

فراخوان توییتری برای جلسات خواندن تاریخ بیهقی

جلسه‌هایمان را، مثل شاهنامه‌ خوانی، روی اسکایپ برگزار می‌کنیم. حالا که اسکایپ امکان ضبط جلسات را هم اضافه کرده زحمت تهیه ویدئوی بیهقی خوانی کمتر شده و احتیاج به نرم‌افزار جانبی نیست. این ویدئوها را هم روی کانال یوتیوبم می‌گذارم و هم (اگر احیانا به درد کسی بخورد) روی آپارات.

برای هر جلسه اینجا یک صفحه درست می‌کنم با لینک به ویدئو و متن قسمتی که خوانده‌ایم و نکته‌هایی که به نظرمان جالب آمده است و احیانا لینک به صفحه‌های مرتبط در اینترنت. لینک این صفحه‌ها را در منوی سمت راست (یا پایین صفحه برای کاربران موبایل) ببینید.

تاریخ بیهقی متن هیجان‌انگیزی است و بارها شده که از چه از خود روایت تاریخی و چه از فصاحت و بلاغت بیهقی به وجد آمده‌ایم. مخصوصا وقتی بیهقی به شرح جنگاوری‌ها و رشادت‌های امیر مسعود می‌رسد کلامش اوج می‌گیرد.

سعی می‌کنم در این صفحه علاوه بر گزارش جلسه‌های خودمان، به منابع و مطالب مربوط به تاریخ بیهقی هم لینک بدهم که اینجا تبدیل شود به یک ابزار مناسب برای کسانی که می‌خواهند این متن را مطالعه کنند.

پیوندها

درس‌گفتارهای شهر کتاب

شهر کتاب، از مهر ۱۳۹۱ بمدت یک سال تقریبا هر هفته درس‌گفتارهایی درباره این کتاب برگزار کرده است که کار ارزشمندی است. من هنوز فایل صوتی یا تصویری از این درس‌گفتارها پیدا نکرده‌ام. گزارش تک تک جلسات به روایت خانم آناهید خزیر در سایت شهر کتاب موجود است.

جلسه اول: تاریخ بیهقی، ادبیات را برای بسط تاریخ به خدمت گرفته است

کتاب صوتی تاریخ بیهقی

پادکست‌های تاریخ بیهقی