غیبت یکروز-سه روز

سربازی که غیبت می‌کند، باید هم یک روز به جای روزی که غایب بوده خدمت کند (اصطلاحا می‌گویند خلاء کشیدن) و هم دو روز دیگر به عنوان جریمه خدمت کند (اصطلاحا اضافه کشیدن). یعنی توی محاسبه‌ی زمان پایان خدمت، به ازای هر روز غیبت، پایان خدمت سرباز سه روز عقب می‌افتد.

اما فرمانده‌ی پادگان می‌تواند آن دو روز جریمه را ببخشد. روال بخشش هم اینجوری است که سرباز توی یک فرم چاپی، مشکلاتش را شرح می‌دهد و از فرمانده پادگان درخواست عفو می‌کند. به این فرم می‌گویند «برگه‌ی مشکلات» یا «عفو فرماندهی». بعد چند نفر مختلف باید این درخواست را تایید کنند تا برسد به دست فرمانده‌ی پادگان و او هم که تایید کرد، تمام یا بخشی از آن اضافه بخشیده می‌شود.

معمولا کسی آن قسمت از برگه‌ی مشکلات را که شرح مصائب سرباز و ضرورت زودتر ترخیص شدنش است را نمی‌خواند و بر اساس اینکه سرباز چقدر غیبت دارد تصمیم می‌گیرند. مثلا سربازی که کلا ۵-۶ روز بیشتر غیبت ندارد کل جریمه‌اش بخشیده می‌شود و کسی که ۳۰-۴۰ روز دارد نصفش بخشیده می‌شود. خیلی هم جای چانه زدن و پاچه‌خواری باز است و می‌توان با آویزان شدن به یکی از کسانی که باید نامه را پاراف کند، میزان عفو را بالا برد.

اما سربازها چون توجیه نیستند، معمولا خیلی روی شرح مشکلات وقت می‌گذارند و سعی می‌کنند متن پر سوز و گدازی بنویسند که اشک در چشم‌های خواننده‌ی احتمالی‌اش حلقه بزند و حتی اگر شده یک روز هم بیشتر از اضافه‌شان عفو شود.

دیروز یکی نامه‌ی عفوش را آورده بود و لابلای صحبت‌ها می‌گفت: «مهندس! نوشته‌م بابام معتاده! نه که فک کنی واقعا معتاده ها! ولی به خدا اگه خواهر داشتم، می‌نوشتم خواهرمم خرابه!»

۲۷ Comments

 1. بهمن ۲۷ دی ۱۳۹۶
 2. ali ۲۵ دی ۱۳۹۶
 3. امیرعلی ۲ دی ۱۳۹۶
 4. سمانه ۳۰ آذر ۱۳۹۶
  • علی گنجه ای ۱ دی ۱۳۹۶
 5. اصغرفلاح ۲۱ آبان ۱۳۹۶
  • علی گنجه ای ۲۱ آبان ۱۳۹۶
 6. Moh3en ۸ آبان ۱۳۹۶
  • علی گنجه ای ۹ آبان ۱۳۹۶
 7. hossein ۱ مهر ۱۳۹۶
  • علی گنجه ای ۱ مهر ۱۳۹۶
 8. علی ۳۰ شهریور ۱۳۹۶
 9. فراری قدیمی ۲۲ بهمن ۱۳۹۵
 10. ho3ein ۲۴ فروردین ۱۳۹۵
 11. بهنام کردستی ۲۴ فروردین ۱۳۹۴
 12. اشکان ۲۹ اسفند ۱۳۸۷
 13. سورملینا ۱۳ اسفند ۱۳۸۷
  • ایران ۱۵ اسفند ۱۳۸۷
  • امیر ۸ بهمن ۱۳۹۵
   • فرشاد ۱۶ تیر ۱۳۹۶
 14. سورملینا ۱۳ اسفند ۱۳۸۷
 15. سورملینا ۱۳ اسفند ۱۳۸۷
 16. دینا ۱۲ اسفند ۱۳۸۷
 17. محبوبه ۱۲ اسفند ۱۳۸۷
 18. داود ۱۲ اسفند ۱۳۸۷
 19. مصطفی ۱۱ اسفند ۱۳۸۷
  • علی گنجه ای ۱۱ اسفند ۱۳۸۷

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *