غار شاپور

shapur-cave-logoغار شاپور از آن جاها است که تا از نزدیک نبینید، شکوهش را درک نمیکنید.

تا پای کوه

از شیراز باید بروید تا دشت ارژن (جاده‌ی زرد). از آنجا دو انتخاب دارید: یا جاده‌ی قدیم کازرون را (آبی) بگیرید و بروید تا بیشاپور (بالون زرد). یا از جاده‌ی جدید (قرمز) بروید تا کازرون و از آنجا به طرف شمال تا بیشاپور. از هر راهی که به بیشاپور رسیده باشید، بعد باید وارد تنگ چوگان شوید (سبز) و حدود پنج کیلومتر برانید تا روستای «کشکولی» که ماشین را پارک می‌کنید و آماده می‌شوید برای کوه‌پیمایی. «کشکولی» نام یکی از طایفه‌های ایل قشقایی است و اهل روستای پای غار هم عضو همین ایل‌اند

نقشه راه شیراز به غار شاپور

بین آن دو انتخاب من دومی را ترجیح می‌دهم. جاده‌ی جدید کازرون هم پهن‌تر و امن‌تر و خلوت‌تر از جاده‌ی قدیم است و هم چشم‌اندازهای زیباتری دارد. به علاوه که از کنار دریاچه پریشان هم رد می‌شود و اگر وقتش را داشته باشید می‌توانید بازدید از دریاچه را هم توی برنامه‌تان بگذارید.

موقع انتخاب بین جاده‌ی جدید و قدیم، تابلوهای راهنما خیلی گیج‌کننده‌اند، یعنی یک جا می‌بینید سر دو راهی هم سمت چپ تابلو زده کازرون و هم سمت راست! اگر قطب نما یا GPS دارید حواستان باشد که بعد از دشت ارژن جاده‌ی جدید به سمت جنوب می‌رود و قدیم به غرب. اگر هم ندارید، برای تفسیر تابلوها یادتان باشد که جاده‌ی قدیم از قائمیه (=شاهیجان) رد می‌شود.

فاصله از جاده قدیم ۱۱۰ کیلومتر و از جدید ۱۴۰ تا است.

تا پای غار

از روستای کشکولی تا پای غار دو راه دارید. یک راه سخت و کوتاه و یک راه آسان و دراز. راه اول این است که غار را نشانه بگیرید و بزنید به دل کوه تا برسید به غار. اگر کوهنورد حرفه‌ای نیستید من این راه را توصیه نمی‌کنم چون علاوه بر سخت بودن کمی هم خطرناک است. راه آسانتر اما شیب ملایمی دارد و نرم‌نرم اگر بروید بالا رفتنش کمتر از یک ساعت و نیم طول می‌کشد.

منظره تنگ چوگان از غار شاپور

در نظر داشته باشید که دامنه‌ی کوه رو به جنوب است و تمام طول روز آفتاب‌گیر. برای استراحت سایه پیدا می‌شود ولی موقع حرکت همیشه زیر آفتاب هستید. پس بهترین موقع برای بالا رفتن ساعت‌های اولیه صبح است و عینک آفتابی و کلاه و کرم ضد آفتاب هم جزو ضروریات به حساب می‌آیند.

پای کوه خیلی از محلی‌ها پیشنهاد می‌کنند که در ازای دریافت ۵ تا ۱۰ هزار تومان به عنوان راهنما همراهی‌تان کنند. اگر نیاز به هم‌صحبت دارید، استخدام یکی‌شان ضرری ندارد ولی مسیر رسیدن تا غار خیلی سرراست است و داخل غار هم کار خاصی از این راهنماها برنمی‌آید.

توی غار، قسمت پشت مجسمه‌ی اردشیر خیلی تاریک است و نورپردازی نشده است. اگر غارنورد نیستید قید قسمت‌های تاریک غار را بزنید و خودتان را برای دیدن‌شان به زحمت نیندازید. اگر هم می‌خواهید سری به آنجاها بزنید، نورافکن همراه‌تان باشد تا محتاج محلی‌هایی که چراغ گازی‌های عهد جنگ دوم را برای ربع ساعت پنج هزار تومان کرایه می‌دهند، نشوید.

آب خنک هم فراموش نشود. هم پایین کوه و هم توی غار، می‌توانید آب و دیگر نوشیدنی‌های خنک بخرید و بر خلاف جریان راهنما و چراغ گازی، در این مورد قیمت‌ها معقول و مناسب است.

اصل قضیه

غار شاپور یک دهانه‌ی خیلی بزرگ دارد و یک تالار عظیم. جایی سمت عقب این تالار یک ستون سنگی طبیعی بوده که آن را به شکل شاپور اول تراشیده‌اند با این فیگور:

مجسمه شاپور اول ساسانی در موزه مشاهیر فارس

یعنی شاه دست راستش را به کمر زده و دست چپ را با حلقه‌ی شاهی جلو گرفته است. آن توپ قرمز رنگ بالای سر شاپور هم مشخصه‌ی تاج شاهان ساسانی است. (مجسمه‌ی مومی مربوط به موزه‌ی مشاهیر فارس است. شیراز رفتید حتما سری بزنید).

عکس مجسمه شاپور در غار شاپور

اما زمانی در طول این سال‌های دراز، پای مجسمه‌تاب وزنش را نیاورده و شکسته و مجسمه به صورت روی زمین افتاده و دست‌ها و قسمت‌هایی از صورتش آسیب دیده‌اند. گروهی از مهندسی ارتش در سال ۱۳۳۶ به سراغ مجسمه آمده‌اند و برایش یک پایه‌ی بتن آرمه‌ی زمخت و نامتناسب ساخته‌اند و آنرا ایستانده‌اند. من ندیده‌ام کسی توصیفی از مجسمه‌ی شاپور نوشته باشد و خرده‌ای به کار ارتشی‌ها نگرفته باشد!

عکس مجسمه شاپور اول از پشت

به هر حال الان مجسمه سر پا است و قد هفت متری‌اش را به رخ دیگران می‌کشد و تکه‌های شکسته‌ی دست و پایش را هم کنارش چیده‌اند.

اطلاعات تکمیلی

شهر کازرون وبلاگ‌های خیلی فعالی دارد. لابلای این وبلاگ‌ها بگردید اطلاعات خوبی در مورد این غار پیدا می‌کنید. این یکی به نظرم جامع‌تر از بقیه آمد: «غار شاپور و بهسازی مسیر گردشگری آن». کمی صفحه‌بندی‌اش هم بهتر بود دیگر حرف نداشت!

29 دیدگاه برای «غار شاپور»

 1. منم یکبار با همکلاسیهام موفق شدیم مجسمه را از نزدیک ببینیم.تاریخی و دیدنی.ای کاش یکی پیدا میشد تا بقیه پله های ناتموم را کامل میکرد که اینقدر برای رسیدنش سختی نکشیم خصوصا بچه ها و افراد مسن

 2. از خواندن این نوشتار بسیار خرسند شدم ولی از طرفی دلم گرفته با این تاریخ کهن چرا نباید خود ما هم که ایرانی هستیم از اثار ملی خود بی خبریم باید به تمام مردم دنیا شکوه و عظمت این سرزمین و اجداد پر افتخارمان را معرفی کنیم البته به کمک یکدیگر چون برای این کار هیچ همایتی از …. نخواهد شد زنده باد ایران و ایرانی

 3. من بارها به غار رفتم و دلم میخوست بقه غار رو ببینم اما به دلیل نداشتن امکانات غار نوردی موفق نشدم بهتره بگم به علت عظمت و بزرگی غار آدم ترس عجیبی تو دلش میافته .افسانه های عجیبی هم در مورد غار گفته شده که کمتر کسی تونسته غار تا آخر فتح کنه .گفته شده حیوان عجیبی هم در غار کشف شده که بشتر محلیان آن راتایید میکنند

 4. خیلی ممنون بابت اطلاعات خوبی که در اختیار گذاشتین. من بر حسب اتفاق متوجه شدم که چنین مکانی وجود داره. واقعا فوق االعاده ست. لذت بردم. خیره و مسحور شدم. امیدواوم یادمون نره که چه تاریخ باشکوهی داشتیم و مراقب آثار تاریخی مون باشیم. تو برنامه ام هست که حتما برم اونجا رو ببینم.
  زنده باد ایران

 5. بسمه تعالی
  به آن زمان که اسب و شتروقاطر وظیفه جابجائی کالا و مسافررا از شرق به غرب و بلعکس عهده دار بودند، شهرها وروستاهای کهن ما ازآمد وشد کاروانیان در زمینه اقتصادی، فرهنگی ، سیاسی و…. بهره مند می شدند، از زمانیکه عرابه جایگزین این یاران باوفای کویر شد، با تغییردر مسیرراهها دیگر نفعی از جا بجائیها نصیب جوامع بین راهها نگردید و بمرور تمدنهای کهن ما به نابودی کشیده شده ومی رود تاکویر فرهنگی بمانند کویر لوت حیات چندهزارساله ما را نابود سازد.
  «گروه پژوهشی جاده ولایت »، با استعانت از خداوند سبحان و کمک صاحب ولایت، قدم در راه نهاده و از حدود۲۰ سال قبل تحت عنوان «راویان میراث کهن» به معرفی گذشته پرافتخار این سرزمین پرداخته است.
  شناساندن « راههای کهن، بقاع امامزادگان ، معرفی مشاهیروآثاربجامانده ای که هرکدام تاریخی در دل تاریخ است» دربرنامه گروه قراردارد وتوانائی خود را در یاری گرفتن از عاشقان این مرز و بوم می داند، امید داریم ما را ازکمک و مساعدت فکری خود بهرمند سازید.
  گروه پژوهشی جاده ولایت
  علی اصغرسالاری

 6. با سلام و خسته نباشید خدمت شما و تشکر فراوان برای اطلاعات جالبتون

  من به همراه دوستان فیلم سازم حدود یک ماه پیش به مدت ۳شب داخل غار سر کردیم
  لازم به ذکر است که دیدن غار و دیدن همه مکانش بدون راهنما امکان پذیر نیست چون غار راههای مخفی دارد و دیدن همه انها ممکن نیست

 7. با سلام
  در سایت ویکی پدیا در توضیح مجسمه نوشته که توسط یک سردار عرب به نام نصر بن سیار واژگون شده نه پاهایش تحمل تنه را نداشته اند که البته نزدیک به واقعیت می باشد

 8. سلام .
  من در پارس جنوبی مشغول به کار هستم و باور کنید تمام دوستان را راغب برای دیدن این مکان زیبا نموده و سعی کرده ای به عنوان یک ایرانی دین خود را ادا کنم(تاریخ بازدید ۱۵-۵-۸۹
  با تشکر

   1. اون مجسمه مومی شاپور اول که توی موزه مشاهیر فارس گذاشتن…ببینید مجسمه سنگی شاپور توی غار شاپور چقدر متناسب و زیبا و باشکوه تراشیده شده…این آقا با امکانات قرن بیستم ببین چی ساخته…

 9. نوشته شما در مورد غار شاپور و نحوه دسترسی به آن را خواندم.بسیار خوب و مفید بود.البته من خودم در همین روستای کشکولی زندگی میکنم . بیش از ۲ سال است که با وبلاگ مفید شما آشنا هستم و هرگاه که به اینجا سرزدم از نوشته های شما لذت بردم.دروود بر شما

 10. سلام من خودم کازرونیم .چندین بار به غار رفتم و هر وقت میرم دلم بیشتر از دفعه قبل میگیره . چون گذشتمون رو که میبینم واقعا غصه میخورم .بارها دیدم خانواده هایی که از شهرهای دور اومدن اینقدر جوگیر شدند که دسته جمعی جلوی مجسمه شاپور سرود ای ایران رو خوندن.یا اروپاییهایی که دو نفر یا سه نفر برای دیدن این غار دارن از این مسیر سخت بالا میرن.ولی هنوز خیلی از همشهریهامون هستند که این مکان عجیب رو از نزدیک ندیدن.امیدوارم قسمت همه هموطنان بشه.در ضمن از وبلاگ خوبتون هم ممنونم.موفق باشید.

 11. ta hala be in fk kardin honarmandi ke in asare ziba ro sakhte ki boode , esmesh chi boode va to che modati ino sakhte. oonaee ke raftan bala midoonan cheghad sakhte. ghaza va mayahtajesho chetor vasash mibordan. hala hame be esme shapoor mishnasanesh.harki boode roohesh shaad va yadesh gerami.

 12. سلام
  با تشکر از نظرات خوبتان در مورد غار شاپور من خودم اهل تنگ جوگان هستم و توصیه میکنم حتما برای یک بار هم که شده از نزدیک غار شاپور را دیدن فرمایید.

 13. سلام

  من ۱۳/۲/۸۸ آنجا بودم بی تردیدزیباترین مکانی بود که تا به حال دیدم . فضایی زیبا و جذاب پر از جاذبه ای غریب
  باید آنجا را دید و کشش آن را لمس کرد .
  پیروز باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>