در ستایش Lightroom دو

develop-3  دوربین دیجیتال و ذوق عکاسی، بعد از مدتی شما را صاحب چندین هزار عکس دیجیتال می‌کند که اگر ابزار مدیریت آرشیو درست و حسابی نداشته باشید، جمع و جور کردن‌شان کار حضرت فیل است.

اگر از ویندوز ویستا استفاده می‌کنید، Windows Photo Gallery در حکم «کاچی بعض هیچی» است. Picasaی گوگل و Photo Album کورل و ACD Photo Manager هم خوبند ولی هر کدامشان نقصی دارند.

از همه بهتر و جامع‌تر نرم‌افزار Lightroom است مال شرکت Adobe که تازگی‌ها نسخه‌ی 2.0 اش هم ارائه شده و یکی دو ویژگی تازه‌ی این نسخه، به خوش‌دستی و کارآمدی‌اش اضافه می‌کند.

به چند دلیل توصیه می‌کنم حتما برای مدیریت آرشیو عکس‌های دیجیتال‌تان از لایت‌روم استفاده کنید:

lightroom 2

1- آسان برچسب (Tag) بزنید: هر چقدر هم که سعی کنید عکس‌هایتان را با نامگذاری مناسب فایل و شاخه‌بندی حساب‌شده مرتب کنید، آخرش می‌بینید که برای جستجو بین چندین هزار فایل، هیچ ابزاری مثل برچسب زدن کارتان را راه نمی‌اندازد. برچسب زدن را هم که شروع کردید، دیگر جلوی خودتان را نمی‌توانید بگیرید و کم‌کم می‌بینید که دلتان می‌خواهد روی هر عکسی یک عالمه برچسب بزنید که کجاست و کی به کی است و چه جزئیاتی دارد.

لایت‌روم در نسخه‌ی جدیدش، ویژگی‌ای دارد به عنوان «Keyword Suggestions» که خیلی ساده است و خیلی کارآمد.

مثلا کافی است که من روی عکس زیر برچسب بزنم «دوستان/کیارش میزانیان» تا بلافاصله در قسمت پیشنهاد کلیدواژه، برچسب‌های «دوستان/شراره زابلی»، «دوستان/کیانا میزانیان» و «دوستان/ساینا میزانیان» ظاهر شوند. ساینا که توی عکس نیست، ولی شراره و کیانا با دو کلیک به برچسب‌ها اضافه می‌شوند.

کیارش میزانیان - شراره زابلی

باورتان نمی‌شود که ایده‌ی به این سادگی تا چه حد می‌تواند سرعت و کارآمدی برچسب‌زدن را بالا ببرد.

2- مقایسه کنید و دور بریزید: عکاسان دیجیتال از هر منظره‌ای صد عکس می‌اندازند با این توجیه که بعدا بهترین‌ها را نگه می‌دارم و بقیه را حذف می‌کنم. اما انتخاب بهترین عکس‌ها از بین صد تا کاری است که بدون ابزار خوب مقایسه، شدنی نیست.

لایت روم ابزار خیلی خوش‌دست و کارآمدی برای مقایسه عکس‌ها دارد (Compare View) که اگر به آن عادت کنید، خیلی راحت معتادش می‌شوید و بعد از چند وقت احساس می‌کنید بدون آن نمی‌توانید زندگی کنید!

کیانا میزانیان - ساینا میزانیان

4- ویرایش گروهی: قبلا هم برایتان تعریف کرده‌ام که پارسال همین روزها، مراسم عقدمان که تمام شد و عکس‌ها را که از عکاس‌ها تحویل گرفتم و ریختم روی کامپیوترم، با این واقعیت تلخ روبرو شدم که تاریخ یکی از دوربین‌ها (طبق قانون مورفی همان دوربینی که بهترین عکس‌ها را گرفته بود) دو سال و خرده‌ای عقب بود و عکس‌هایش سر جای درست‌شان قرار نمی‌گرفتند. از این حس و حال‌ها هم نداشتم که صد و خورده‌ای عکس را یکی یکی ویرایش کنم و تاریخ و ساعتشان را درست کنم. خلاصه عکس‌ها روی اعصابم ماندند تا اینکه به راهنمایی شهنام محمدنظر با لایت روم 1 آشنا شدم …

group edit

3- مانیتور دوم: من توی محل کارم دو مانیتور دارم و خیلی وقت‌ها هم توی خانه کامپیوترم را وصل می‌کنم به LCD تا چیزی را نشان دیگران دهم. به جرات می‌گویم که هیچ نرم‌افزاری مثل نسخه‌ی دوم لایت روم، مانیتور دوم را درک نمی‌کند و طرز کار با آن را به این خوبی بلد نیست! مخصوصا با لایت روم می‌توانید Slide Show عکس‌ها را بگذارید تا روی مانیتور دوم (همان LCD) برای ملت پخش شود و خودتان هم سرتان به کار خودتان روی مانیتور اول گرم باشد.

 second monitor

4- ویرایش: امکانات ویرایشی لایت‌روم برای جبران خطاهای عکاسی هم خیلی مفصل‌تر از نرم‌افزارهای مشابه است. البته به هر حال هیچ کس از فوتوشاپ بی‌نیاز نیست.

develop

۱۱ Comments

  1. wolfish 27 ژوئن 2011
  2. الهام 06 آوریل 2011
  3. الهه 13 سپتامبر 2009
  4. علی رازی 03 ژانویه 2009
  5. سورملینا 01 سپتامبر 2008
  6. داود 30 آگوست 2008
  7. شهرام 28 آگوست 2008
  8. sinac 28 آگوست 2008

Leave a Reply