باغ عفیف آباد شیراز

afif-abad-logo حتی در تعطیلات نوروزی هم باغ عفیف آباد چندان شلوغ نمی‌شود (یادتان باشد که در نوروز گردشگران جلوی بلیط فروشی‌های حافظیه و سعدیه و تخت جمشید و ارگ کریمخانی و جاهای دیگر شیراز صف کشیده‌اند به چه بلندی). علت خلوتی همیشگی عفیف‌آباد فکر کنم مسیر پرپیچ-و-خم‌اش باشد؛ برخلاف بقیه‌ی جاهای دیدنی شیراز که معمولا آدرس سرراستی دارند.

عکس باغ عفیف آباد

چیزی که در عفیف‌آباد چشمان‌تان را نوازش خواهد داد، یک باغ بزرگ و آراسته‌ی 13 هکتاری است و یک ساختمان مجلل در وسط باغ.

مجموعه از سال 41 تا بحال در اختیار ارتش است و مفصلا مرمت شده است و تا قبل از انقلاب به عنوان تفریحگاه امرای ارتش استفاده می‌شده است و بعد از انقلاب هم تبدیل شده به موزه‌ی نظامی. یعنی زیرزمین ساختمان موزه‌ی نظامی است و در طبقه‌ی بالا مبلمان سابق را به همان صورت حفظ کرده‌اند که مردم بیایند و مثلا میزهای قمار یا وسایل تجملی امرای ارتش شاهنشاهی را ببینند.

عکس موزه نظامی شیراز

به نظرم کلکسیون اسلحه‌ی عفیف‌آباد از کلکسیون مشابه در موزه‌ی نظامی کاخ سعدآباد مفصل‌تر و غنی‌تر باشد. اما جای اسناد و یادگاری‌ها و مجسمه و از این جور چیزها خالی است.

چون مجموعه دست ارتش است، همه‌ی نگهبان‌ها و کادر و راهنماها هم ارتشی‌اند. یعنی جلوی در ورودی دژبان ایستاده است و بلیط‌فروش استوار است و راهنماها ستوان دوم و مدیر هم لباس شخصی پوشیده بود ولی فکر کنم سرهنگی چیزی بود چون یک سروان را دیدم که برایش پا کوبید.

۱۵ Comments

 1. مجید ۱۸ آبان ۱۳۹۳
 2. شیما ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳
 3. marjaneh ۳۰ فروردین ۱۳۹۳
 4. meysam ۱۶ دی ۱۳۹۱
 5. امید ۱۵ مرداد ۱۳۹۱
 6. علي ۰۲ اسفند ۱۳۹۰
 7. مهشید ۲۷ تیر ۱۳۹۰
 8. behdad ۰۱ بهمن ۱۳۸۸
 9. بهناز ۲۷ تیر ۱۳۸۸
 10. ایران ۰۸ اردیبهشت ۱۳۸۸
  • علی گنجه ای ۰۹ اردیبهشت ۱۳۸۸
   • فاطمه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۸۸
    • vahid ۲۰ تیر ۱۳۹۰
 11. ایران ۰۷ اردیبهشت ۱۳۸۸

Leave a Reply