خاطرات شصت و هفت

در جریان اسکن کردن یادگاری‌هایم، برخوردم به یک جفت دفتر خاطرات مربوط به زمستان 67. یعنی از 26 دی 67 تا 4 فروردین 68.

از وقتی اول راهنمایی بودم (سال 66) به این طرف، جسته و گریخته خاطره می‌نوشته‌ام. می‌گویم جسته و گریخته یعنی دو-سه ماه منظم و مرتب هر روز می‌نوشته‌ام و می‌نوشته‌ام تا اینکه دفترم پر می‌شد. آنوقت سرِ شروع کردن دفتر جدید حس خودآزاری‌ام گل می‌کرد و می‌گفتم باید حتما برای بالاتر بردن کیفیت دفتر خاطراتم فلان کارها را بکنم و آنقدر به خودم سخت می‌گرفتم که یکدفعه می‌بریدم و دو سه سالی نمی‌نوشتم تا دوباره به صرافت بیفتم.

امروز خاطره چندان جالبی نداشتم

اولین دفترم که مربوط می‌شد به پاییز 66 و خیلی هم برایم عزیز بود، چند سالی است که گم شده و هر وقت یادش می‌افتم داغ دلم تازه می‌شود. اما این جفتی که تازه پیدا کرده‌ام را اصلا نمی‌دانستم که وجود دارند و قاطی یادگاری‌های دیگر ته یک کارتن خاک می‌خوردند برای خودشان.

دو سه روزی است که دارم این دفتر را می‌خوانم و هم از خنده غش و ضعف می‌کنم از بس موقعیت‌هایش عجیب و غریب است، هم نوستالژی می‌شوم از یاد آوردن دوران کودکی، هم حرصم می‌گیرد از دیدن این که چه بچه‌ی ناسازگار و ننر و از زیر کار در-رو ای بوده‌ام.

کوپن شامپو

معمولا جمله‌هایم با «امروز» شروع می‌شوند و فعل‌شان ماضی ساده است و خیلی خطی و بی آرایه و پیرایه روایت می‌کنند که فلان اتفاق‌ها افتاد. بیشتر از مدرسه روایت کرده‌ام اما همه‌اش مدرسه نیست. دعواهای دائمی‌ام با همه‌ی اطرافیانم را هم به همراه فحش‌های مربوطه منعکس کرده‌ام. حالا که نگاه می‌کنم می‌بینم با همه سر جنگ داشته‌ام؛ از برادرم محمد گرفته تا شبگرد محله و خانمی که می‌آمد کمک مادرم و معلم و مدیر و ناظم و همشاگردی‌ها و هم‌محلی‌ها و …. گهگاه به خبرهای مهم هم اشاره کرده‌ام.

۲۱ Comments

 1. FarshadPix ۲۲ خرداد ۱۳۸۹
 2. محمد علی ۲۱ خرداد ۱۳۸۹
  • علی گنجه ای ۲۱ خرداد ۱۳۸۹
 3. مه سا ۱۹ خرداد ۱۳۸۹
 4. مه سا ۱۹ خرداد ۱۳۸۹
  • علی گنجه ای ۱۹ خرداد ۱۳۸۹
   • مه سا ۲۴ خرداد ۱۳۸۹
 5. فراز ۱۸ خرداد ۱۳۸۹
 6. فراز ۱۸ خرداد ۱۳۸۹
 7. سعیده ۱۸ خرداد ۱۳۸۹
 8. سورملينا ۱۸ خرداد ۱۳۸۹
  • علی گنجه ای ۱۸ خرداد ۱۳۸۹
 9. سورملينا ۱۸ خرداد ۱۳۸۹
 10. سورملينا ۱۸ خرداد ۱۳۸۹
  • علی گنجه ای ۱۸ خرداد ۱۳۸۹
 11. سورملينا ۱۸ خرداد ۱۳۸۹
  • علی گنجه ای ۱۸ خرداد ۱۳۸۹
   • علیرضا گلستانی ۰۱ تیر ۱۳۸۹
 12. ناصر ۱۸ خرداد ۱۳۸۹
 13. مينا ۱۸ خرداد ۱۳۸۹
  • فاطمه ۱۸ خرداد ۱۳۸۹

Leave a Reply