در نکوهش Thawte

کسی که میخواد چیزی روی اینترنت بفروشه، قاعدتا باید از HTTPS استفاده کنه که خودش و مشتریا خیالشون (نسبتا) راحت باشه که کسی نمیتونه (به راحتی) اطلاعاتی که رد و بدل می‌کنن رو شنود کنه. برای راه‌اندازی HTTPS هم فروشنده به یه گواهینامه معتبر SSL نیاز داره. یه سری شرکت‌ها هستن که این گواهینامه رو برای شمای فروشنده صادر میکنن و در قبالش ازتون پول می‌گیرن.

قبلا دو تا شرکت بودن به اسم Thawte و VeriSign که تقریبا بازار رو ۵۰-۵۰ بین خودشون تقسیم کرده بودن. بعد VeriSign اومد Thawte رو خرید و یکی دو سال پیش Symantec (همون که آنتی‌ویروس مزخرفی هم داره) اومد جفت‌شون رو خرید. یعنی الان اگه گواهینامه بخواید یا باید برید سراغ اون دوتا شرکت مال سیمانتک یا یه سری شرکت‌های خورده‌پای دیگه هم هستن که گواهینامه‌هاشون خیلی ارزون‌تره ولی (لابد) اعتبارشون هم کمتره.

حالا این قضیه گواهینامه و اینا جزو اولین چیزایی بود که خورد به تحریم آمریکا و برای ایران بسته شد. من هم یکی از حسرت‌های شغلی‌م این بود که یه روز یه گواهینامه از Thawte بخرم و اصلا هم تجربه‌ش رو نداشتم که خریدنش چه جوریه و بعدا که خریدی چه جوری نصبش می‌کنی و اینا.

توی فوتوباکس که مشغول شدم همون روزای اول یه وظیفه به‌م محول شد که برو فلان گواهینامه رو که داره منقضی می‌شه تمدید کن و من هم خیلی ذوق کردم که ایول به یکی از آرزوهام رسیدم! توی این مدت هم عملا سر و کله زدن با Thawte  به عهده من بوده و کس دیگه‌ای کاری به کارش نداره.

چیزی که برام عجیبه اینکه که همچین شرکتی که اینقدر نقش زیربنایی توی تجارت الکترونیک داره و اینقدر اسمش معتبر و بزرگه، چطور میشه اینقدر شلخته و آشفته باشه. یعنی یه چیزی میگم یه چیزی می‌شنوید ها! یه چیزیه در حد این سی‌دی فروش‌های اینترنتی/پستی ایران!

یه بدبختی که باهاش داریم اینه که صورتحساب نمی‌فرسته! یعنی وقتی که خریدی ازش می‌کنیم، من و حسابدار شرکت باید دنبال‌شون بدویم که یه ایمیل بزنن که آقا ما اینقدر از کارت‌تون کم کردیم به این شرح! یعنی زنگ می‌زنیم به پشتیبانی که فاکتور ما چی شد؟ می‌گن به حسابداری اطلاع می‌دیم که باهاتون تماس بگیرن، بعد حسابداری گاهی تماس می‌گیره گاهی نمی‌گیره. اگر هم گرفت گاهی صورتحساب رو میفرسته گاهی نمی‌فرسته. شده حتی فرستادن یه صورتحساب که قاعدتا باید اتوماتیک باشه دو ماه طول کشیده.

یه مشکل دیگه اینه که پیغام‌های خطایی که میده خیلی گنگه. مثلا می‌خوای یه سفارشی بدی می‌بینی پیغام داد در این حد نامفهوم که «آقا نشد!» بعد می‌ری توضیحاتش رو می‌خونی می‌بینی نوشته «در کار صدور گواهینامه شما مشکلی پیش آمده است»! بعد توی گوگل می‌گردی ببینی اهل فن این پیغام رو چطور تفسیر کردن؟ می‌بینی که برای چهل-پنجاه جور مشکل مختلف همین یه خطا رو میده. من اصولا اگه این خطای بخصوص رو ببینم از سایت‌شون خارج میشم می‌رم یکی دو روز دیگه برمی‌گردم از اول شروع می‌کنم.

قسمت فاجعه‌ش اینجاست که اصلا پروسه خرید الکترونیک سایت‌شون درست طراحی نشده و از اون طرف یه تیم پشتیبانی درست و درمونی ندارن که مشکل مشتری رو حل کنه.

من روز جمعه می‌خواستم چهارتا گواهینامه سفارش بدم، اولی به ایرادی نخورد، ولی برای بقیه گفت که کارت اعتباری‌ت مشکل داره. با بانک چک کردیم دیدیم اشکالی نداره. زنگ زدیم به پشتیبانی‌شون (اونم حالا فقط توی ساعت اداری کالیفرنیا گوشی رو برمیداشتن، باید تا پنج و نیم عصر صبر می‌کردیم) بعد کلی معطلی گفتن که مسوول اکانت شما فلانیه، این تلفنش اینم ایمیلش، تماس بگیرید مشکل‌تون رو حل می‌کنه. تلفنش در شبکه موجود نبود، ایمیل هم زدم هنوز جواب نداده. بعد امروز صبح دوباره تلاش کردم یکی ثبت شد سر دومی ایراد گرفت که کارت‌تون مشکل داره!

حالا من عجله‌ای ندارم فردا و پس فردا هم تلاشم رو می‌کنم اون دوتا گواهینامه هم ثبت می‌شن ولی شما حواس‌تون باشه اگه یه روز شنیدید Thawte ترکید و نصف اینترنت رفت هوا هیچ تعجب نکنید. اینا یه همچین شرکت آش و لاش و بی‌سر و سامونی‌ن.

۳ Comments

  1. ناصر 18 سپتامبر 2012
  2. بهادر 17 سپتامبر 2012
    • علی گنجه ای 17 سپتامبر 2012

Leave a Reply