نوشته های بی خواننده

موزه مشاهیر فارس

۷ دیدگاه

توی بعضی کوچه‌ها خانه‌ای هست که یکبار اگر دیده باشید، همیشه یادتان می‌ماند. بقیه‌ی خانه‌های کوچه را بنّا ساخته است و این یکی را معمار. معماری که می‌دانسته وظیفه‌ی در و دیوار و پنجره فقط در بودن و دیوار بودن و پنجره بودن نیست. معماری که بلد بوده چطور در و دیوار و پنجره را کنار هم بچیند که چشم رهگذر را بگیرند و خودشان را بی‌زحمتی توی خاطره‌اش ثبت کنند. فقط که بلد بودن نیست؛ معمار، سر ساختن آن خانه دلش را هم به کار داده و هنرش را هم خرج کرده و ….

بار داریوش 

بین همه‌ی موزه‌ها و گالری‌ها و نمایشگاه‌های «بنّا ساز» که طبق فلان بخشنامه ساخته شده‌اند تا مثلا فلان هدف فرهنگی را تحقق ببخشند یا در راستای نیل به اهداف مندرج در فلان بند فلان برنامه باشند، این موزه‌ی مشاهیر فارس از آن موزه‌های «معمار ساز» است که یک بار اگر ببینید همیشه یادتان می‌ماند و توی همان نگاه اول می‌فهمید که سازندگانش، هم اینکاره بوده‌اند و هم از دل مایه گذاشته‌اند و ذوق و هنرشان را خرج ساختنش کرده‌اند.

آتوسا همسر داریوش اول شاپور اول ساسانی باربد

موزه متعلق است به بنیاد فارس شناسی و در زیرزمین خانه‌ی زینت الملک جا دارد. بضاعتش هم 57 مجسمه‌ی مومی است در ابعاد طبیعی که به ترتیب تاریخ چیده شده‌اند: از داریوش هخامنشی تا عباس دوران.

شاه شجاعکریمخان زند آبش خاتون

تندیس‌ها را یک تیم 20 نفره به سرپرستی «حمید شانس» در سال 84 ساخته‌اند. اسم حمید شانس را این روزها در خبرهای فرهنگی زیاد می‌خوانم چون دو تا از مجسمه‌هایش (شریعتی و صنیع خاتم) در جریان سرقت‌های اخیر دزدیده شده‌اند. (مثلا نگاه کنید به این مصاحبه: حمید شانس: این دزدیها یک جور ترور فرهنگی است)

منصور حلاج  بابا کوهیملاصدرا

بیشتر تندیس‌ها مربوط به مشاهیر ملی‌اند که زادگاه یا خاستگاه‌شان فارس بوده است. به علاوه، تندیس آنهایی که در فارس حکومت یا زندگی کرده‌اند (شاه شجاع، کریمخان، لطفعلی خان، باباکوهی) یا خدمتی به فارس کرده‌اند (الله وردی خان به خاطر ساختن مدرسه خان) یا ضرری به فارس زده‌اند (آقا محمد خان قاجار) هم در موزه پیدا می‌شود.

قاآنی صورتگر شیرازی دکتر محمد نمازی

حافظ اما تندیس ندارد. به جایش دیوان حافظ و یک شمع را وسط فضایی نشانده اند و اطرافش را با خوشنویسی اشعار حافظ و نقش‌های ابر و باد و مینیاتور تزئین کرده‌اند و اینجوری یک جور تقدس برای حافظ قائل شده‌اند و او را یک سر و گردن بالاتر از بقیه مشاهیر فارس نشانده‌اند. (عکس خوبی از این قسمت ندارم)

در همین زمینه:

صفحه این موزه در پایگاه بنیاد فارس شناسی (ظاهرا فقط 20 لینک اول را نمایش میدهد)

مصاحبه ای با حمید شانس در زمان آماده سازی مجسمه ها

۷ دیدگاه درباره «موزه مشاهیر فارس»

با آر.اس.اس مشترک نظرات شوید پیوند Trackback

 1. سعید

  ۱۳ مهر ۹۰ ساعت ۱:۵۹ ق.ظ

  سلام
  قسمت آخر مطلبتون نوشته بودید که 20 مشاهیر اول مشخصاتشون هست در حالی که همه مشاهیر رو در سایت بنیاد فارس شناسی میشه دید
  به هر حال ممنون از اطلاعاتی که دادید

 2. علی

  ۲۷ آبان ۸۹ ساعت ۲:۴۷ ب.ظ

  سلام خیلی خوب بود
  آیا آدرسی از این گروه مجسمه سازی هم دارید؟
  ممنون می شوم

 3. ناصر

  ۹ خرداد ۸۹ ساعت ۱۰:۱۴ ب.ظ

  علی آقا اسم این آدمهارو می زدی ما سوات موات درست حسابی نداریم از رو قیافه اینها رو نمی شناسیم! راستی مجسمه شاه شیخ ابو اسحق هم بود؟

 4. سورملينا

  ۹ خرداد ۸۹ ساعت ۹:۱۶ ب.ظ

  سلام. خيلي به دلم نشست. شايد خيلي حوصله و وقت نذارم واسه موزه و اينجور جاها. ولي از نثرت بيشتر خوشم اومد. از اينجا هم خوشم اومد. اينكه تنديس آدمهاي خوب و بد رو ساخته اند. مي گم اگه يه روزي تنديس ما رو هم بسازند، تقدس حافظ رو داريم يا آقا محمدخان قاجار؟؟!! شايد هم چون يه آدمي وسط اين دو تاييم، هيچوقت تنديسمون رو هيچ جا نمي ذارند!!!!!!!!!

نظرتان را ثبت کنید