چرا وردپرس؟

پرنسس ح کامنت گذاشته‌اند و مهاجرت ما به وردپرس را تقبیح کرده‌اند و خواستار مراجعت ما به بلاگفا شده‌اند. بیشتر به این دلیل که وقتی توی بلاگفا می‌نویسیم راحت می‌توانند از صفحه‌ی «وبلاگ دوستان» متوجه شوند و نگاهی بیاندازند و کامنتی تفقد کنند. (انصافا کامنت‌های پرنسس یکی از دلخوشی‌های وبلاگ‌نویسی ماست، به خاطر شور و شیطنتی که از تک‌تک واژه‌هاشان می‌بارد)

فعلا البته قصد برگشت نداریم و به جایش می‌خواهیم در مزایای وردپرس بنویسیم که شاید دوستان هم ترغیب شوند و مهاجرت کنند و پیش ما بیایند.

1- داشبورد: «میزکار» بلاگفا، در مقایسه با «داشبورد» وردپرس، کاملا بچه‌گانه است. فرض کنید که رفته‌اید شیراز و برگشته‌اید و می‌خواهید ببینید در این چند روز که نبوده‌اید چه اتفاقاتی افتاده؟ چه کامنت‌هایی برایتان گذاشته‌اند، دوستان‌تان چه چیز جدیدی نوشته‌اند، به کامنت‌هایی که برای دیگران گذاشته‌اید چه پاسخی داده‌اند و … در بلاگفا برای همین کار باید نیم ساعتی وقت صرف کنید و بیست-سی جای مختلف را کلیک کنید. مخصوصا بلاگفا امکان رهگیری کامنت‌ها را ندارد و مثلا اگر من برای پسرخاله کامنت می‌گذارم، برای اینکه ببینم جوابم چه بوده، باید هر روز بروم و همان مطلب را در وبلاگش پیدا کنم و همه‌ی کامنت‌هایش را بگردم تا ببینم آیا جوابی هست یا نه؟ اینکار اینقدر سخت است که اصولا بلاگفایی‌ها ترجیح می‌دهند جواب کامنت خواننده را در وبلاگ خودش بدهند. (یعنی پسرخاله می‌آید توی وبلاگ من کامنتی می‌گذارد در جواب کامنت من) اما در ورد پرس، وارد داشبورد که می‌شوید خلاصه‌ای از همه تحرکات، از جمله وضعیت کامنت‌های خودتان را می‌بینید و …

2- آمار: بلاگفا هیچ آماری از وبلاگتان نمی‌دهد و برای اینکه ببینید چند نفر خواننده داشته‌اید و چطور به وبلاگتان آمده‌اند و علایق‌شان چه بوده، باید دست به دامن سایت‌هایی مثل وب‌گذر و … بشوید. این جور سایت‌ها هم به خاطر External بودن، بعضی از آمارها را نمی‌توانند تولید کنند. مثلا فرض کنید توی وبلاگتان در بلاگفا لینکی گذاشته‌اید درباره ماریا باطبی. هیچ جوری نمی‌توانید بفهمید که چند نفر روی این لینک کلیک کرده‌اند! اما در وردپرس یک صفحه‌ی آمار هست که سیر تا پیاز آمار وبلاگ‌تان را گزارش می‌دهد. خصوصا از دو امکانش خیلی خوشم آمد، یکی همینکه آمار می‌دهد ملت چندبار روی پیوند‌هایتان کلیک کرده‌اند، دیگر اینکه بطور خودکار فهرستی از کسانی که به شما لینک داده‌اند نشان می‌دهد (یعنی به سایتی مثل تکنوراتی هم نیازی ندارید)

3- آسان‌پستی: من هر وقت که قرار بود مطلب بلندی مثل وقایع شیرازیه را پست کنم (خصوصا که عکس هم داشته باشد) کلی عزا می‌گرفتم. به خاطر ضعف ادیتور بلاگفا باید مطلب را توی Word می‌نوشتم و بعد تکه‌تکه توی ادیتور بلاگفا Paste می‌کردم و کلی هم زجر می‌کشیدم تا یکی یکی عکس‌ها را سر جایشان وارد کنم و آخر سر هم بعد از 20 دقیقه جان کندن که مطلب وارد می‌شد، می‌دیدم که یک جاییش ایراد دارد. مثلا پاراگرافی Justify نشده، یا فونتی عوضی است یا عکسی جابجا است یا …. توی ورد پرس کارم خیلی راحت است… مطلب را توی Word می‌نویسم و وقتی آماده شد، کلیک می‌کنم روی دکمه‌ی Publish و بی اینکه حتی نیاز به Login کردن باشد، نوشته‌ام توی وبلاگ جا خوش می‌کند.

4- اکسپورت: خیلی توی بلاگفا دنبال این گشتم که یک جوری بتوانم از مطالبم Backup بگیرم ولی ظاهرا که چنین امکانی ندارد. ایمیل کوفتی تماس با ما شان هم که قربانش بروم انگار دایورت شده به یک جای نابدترشان. توی وردپرس بروید توی منوی Manage و تا دلتان می‌خواهد اکسپورت کنید.

5- مدیریت…مدیریت…: نه فقط «میز کار» اصولا همه‌ی امکانات مدیریتی بلاگفا در مقایسه با وردپرس بچه‌گانه است.

۴ Comments

  1. raoros 01 ژانویه 2008
  2. Reza. R 01 ژانویه 2008
  3. سجاد 01 ژانویه 2008
  4. پرنسس 31 دسامبر 2007

Leave a Reply